İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD27,21
EURO28,85
GBP33,27
BIST8.304,83
GR. ALTIN1.676,54
featured

YASALAR DEĞİL ZİHNİYET DEĞİŞMELİ

service

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Dr. Jale Nur Süllü,  Türk Ceza Kanunu ile ilgili kanun değişikliğinin  görüşmelerinde,  Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, “Toplumsal Barış diyorsunuz, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nu kapatmaya kalkıyor, EŞİK’in çağrılarına kulak tıkıyor: alanlarda mücadele veren kadınları baskılarla susturmaya çalışıyorsunuz.” dedi.

Kanun teklifi ile getirilen ceza artırımlarının ve düzenlemelerinin, artan kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin önlenmesinde  çözüm olamayacağını söyleyen CHP Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, “Kanun’un gerekçesinde, bireylerin onurunu korumak ve toplumsal barışı sağlamanın devletin görevi olduğundan söz ediyorsunuz ama kadına yönelik şiddetin önlenmesinde devlete görev yükleyen İstanbul Sözleşmesi’nden bir erkeğin kararı ile hukuksuzca çıkılmasına hiç ses çıkarmıyorsunuz” diyerek  iktidarın anlayışına dikkat çekti.  “Anayasa’da uluslararası sözleşmeleri onaylama yetkisinin Meclis’in olduğu, Cumhurbaşkanının kişi hak ve özgürlüklerini ilgilendiren düzenleme yapamayacağı açık hükümken, yetkide ve usulde paralellik ilkesi gereği, kararın hukuksuz olduğu yününde Danıştay savcısının görüş verdiği dava sürerken AKP Grubu  Başkan vekili Akbaşoğlu’nun İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararı ile çıkılmasını savunması, meclisin iradesinin yok sayılmasıdır” sözleriyle tepki gösteren Süllü,  Genel Kuruldaki Mustafa Kemal Atatürk’ün “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünü göstererek “Millet adına kullandığımız yasama yetkisinin tek bir kişi tarafından  gasp edilmesini siz kabul edebilirsiniz ancak, biz kabul edemeyiz. Millet adına kullandığımız yasama yetkisi, tek bir kişinin kararı ile kaldırılacaksa biz burada saatlerce neden yasaları görüşüyoruz?” dedi.

KADINLAR, BASKILARLA SUSTURULMAYA ÇALIŞILIYOR

“Kadınlar üzerinden ayrışma ve kutuplaştırma siyaseti ile kendi tabanınızı bir arada tutmak için, aile yapısını bozuyor gibi asılsız gerekçelerle İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmayı savunuyorsunuz. Toplumsal Barış diyorsunuz, istatistiklerden korkup, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunu kapatmaya kalkıyor. Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun çağrılarına, baroların, kadın örgütlerinin sesine kulak tıkıyorsunuz, alanlarda mücadele veren kadınları baskılarla susturmaya çalışıyorsunuz.” diyen Süllü, AKP’nin kadına yönelik şiddetle mücadelede samimi olmadığının altını çizdi.

ASIL SORUN ZİHİNLERDE

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen yasa teklifinin eksiklerini anlatan Süllü, yıllardır,  mevcut yasaların etkin uygulanması taleplerini dile getirdiklerini hatırlatarak,   sorunun çözümü için, ceza artırımlarından önce, acil bir şekilde uygulamadaki eksikliklerin giderilmesi yönünde düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.  Sadece son bir ayda 22 ilde 31 kadının öldürüldüğüne dikkat çeken Süllü, “Bu yasa değişikliği ile bu sayılarda bir azalma olacağına inan var mı?  sorusunu sorarak esas sorunun,  yasalarda değil. “ zihinlerde” olduğunu vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YASALAR DEĞİL ZİHNİYET DEĞİŞMELİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

cici bici