İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD23,10
EURO24,80
GBP28,72
BIST5.545,41
GR. ALTIN1.445,63
featured

İBADETTE AYRIMCILIK KABUL EDİLEMEZ

service

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, vatandaşların, dini ibadetlerini yerine getirdiği mekanların aydınlatma giderlerinin ödenmesi konusunda ayrımcılığın giderilerek eşitlik sağlanması için, kanun teklifi verdi.

Dr. Jale Nur Süllü, Eskişehir Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ali Ulu ve Eskişehir Hacı Bektaşi Veli Dernek Başkanı Mahsuni Ilgın ile bir araya gelerek zamlı elektrik faturalarına vatandaşların yoğun tepkileri ile cemevinin ibadethane statüsünde kabul edilmemesi gündemini değerlendirdi.

Anayasa’nın 10. Maddesi gereği, devlet organları ve idare makamlarının, bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun hareket etmek zorunda olduğu; dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ayrımcılığı yapamayacağını hatırlatan Süllü, Cemevi statüsünde olan sosyo-kültürel merkezlerin, ibadethane kapsamında sayılmaması ile 6446 Sayılı Kanun’un Geçici 6. Maddesi’ndeki uygulamadan yararlanamamasının, kanun önünde eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyledi.

Kanun maddesindeki “toplumun ibadetine açılmış ve ücretsiz girilen ibadethanelere ilişkin aydınlatma giderleri Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanır.” ifadesini değerlendiren Süllü, ibadethane sözcüğünün, Türkiye’de yaşayan her vatandaşın özgürce ibadetini gerçekleştirebileceği yer olarak düşünülmesi gerektiğini ve tek tek ibadethanelerin sayılmamasının da bu düşüncenin bir göstergesi olduğunu; ancak uygulamada ayrımcılık yapıldığını söyledi.

“Kanun’un lafzına uygun olarak, cami, kilise ve sinagogların aydınlatma giderleri, Diyanet Başkanlığı bütçesine konan ödenekten karşılanmasına karşın, cem evleri bu kapsamdan yararlanamamaktadır. Bu uygulama eksikliği de Alevi vatandaşlarımızın ibadet yeri olan cemevlerinin resmi olarak ibadethane kabul edilmediğinin göstergesi olarak, Anayasa’nın laiklik ve eşitlik ilkesine açıkça aykırıdır.” diyen Süllü, laik devlet yapısında inanç sahiplerinin, ibadethane olarak kabul ettikleri yerlere devlet organlarının karar vermesinin ve bu yönde uygulamaların kabul edilemeyeceğini söyledi.  Jale Nur Süllü, verdiği Kanun teklifi ile sosyal ve kültürel merkez olarak geçen ancak ibadethane statüsünde kabul edilmesi gereken cemevlerinin, tıpkı, cami, kilise ve sinagog gibi, aydınlatma giderlerinin, Diyanet ödeneğinden karşılanarak ayrımcılığın giderilmesini amaçladığını söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İBADETTE AYRIMCILIK KABUL EDİLEMEZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

cici bici