featured

BAKANLAR ASLİ GÖREVLERİNİ YAPSIN

service

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, seçim çalışmaları için Eskişehir’e gelen bakanlara partinin değil, devletin bakanı olması gerektiğini hatırlattı.  Bakanların vatandaşın parasıyla oy istemek için harcadıkları zamanı, asli görevleri olan halkın acil çözüm bekleyen sorunlarını çözmeye ayırması gerektiğini söyleyen Süllü,  bakanlara enflasyon, hayat pahalılığı, emeklilerin açlık sınırının altında maaş alması gibi öncelikli sorunlara çözüm üretme tavsiyesinde bulundu.

Süllü,  yazılı basın açıklamasında şunları söyledi: “Eskişehir’e yatırım bütçesinde, hakkını ayırmayan Bakanlar, oy istemek için ardı ardına şehrimize geliyor. Oysa,  bürokrat olarak devletin bakanı olanlar; siyasi parti ya da aday lehine seçim çalışması yapamazlar. Tarafsız olması gereken Bakanların, devlet gücü ile AKP’li aday lehine propaganda yapması, adil seçim ilkesine gölge düşürmektedir.”

Süllü, en son 2018 genel seçim öncesi Eskişehir’e gelen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 6 yıl sonra şehre uğradığında sadece iş insanları ile buluşmak yerine,  “bu kadar aradan sonra birkaç saatliğine de olsa şehrimize uğramışken, sokaklarda şöyle bir dolaşıp esnafın, dar ve sabit gelirli hemşerilerimizin derdini, haykırışını da dinleseydi. Son iki yıldır dünyada gıda fiyatları yüzde 26,4 azalırken, bizde yüzde 175 artmasının izahını yapsaydı. Türkiye’yi Arjantin, Lübnan ve Venezuela’nın ardından dünyada en yüksek yıllık enflasyonun yaşandığı ülke konumuna nasıl getirdiklerini anlatsaydı” dedi.

BAKANLAR ASLİ GÖREVLERİNİ YAPSIN

Açlık sınırının 16 bin, yoksulluk sınırının 53 bin TL olduğunu ifade eden Süllü, “Halkın yüzde 85’i yoksulluk, yüzde 45’i açlık sınırının altında gelire sahip. 2003 yılında en düşük emekli maaşı asgari ücretin 1,5 katıydı. 2023 yılının ikinci yarısında ise bu oran 0,66’ye geriledi. Yani, en düşük emekli maaşı asgari ücretin üçte ikisi ediyor. Acı faturayı emekliye, dar ve sabit gelirliye çıkaran Bakan Şimşek ve Işıkhan AKP’li belediye başkanına oy isteyeceğine asli görevinin gereği ile uğraşsın” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BAKANLAR ASLİ GÖREVLERİNİ YAPSIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin