İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD27,12
EURO28,93
GBP33,39
BIST8.000,46
GR. ALTIN1.673,60
featured

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ SOS VERİYOR

service

Sağlık Emeçiler Sendikası adına açıklama yapan Dr. Bir Türk Özkavak ”

Ülkemizde birinci basamak sağlık hizmetlerinin büyük ölçüde yükünü çeken Aile Sağlığı Merkezleri ekonomik kiriz ve ardından süren            ZAM Furyasından en çok etkilenen kurumların başında geliyor. Yine  artan şiddet olayları, güvencesiz çalışma, angaryalar, ücret güvencesizliği,pandemi koşulları, aşı ve tüm diğer rutin hizmetlerinin yoğunluğu, ağırlığı ve en son ceza yönetmeliğinin dayatılmasıyla ASM çalışanları son derece demoralize ve mutsuzdur.

Sorunların en başında artan fahiş fiyatlar düşük ücretler vardır. Bilindiği gibi Aile Sağlığı Merkezleri bütün giderlerini (gruplandırma kıstasına göre hesaplanan cari ödemelerden)karşılıyor. İki binli yılların ortalarında büyük eleştirilere rağmen getirilen sistem bir nevi özelleştirilmiş bir hizmet sunumu anlayışına göre işliyor. Ancak ekonomik krizin derinleşmesi giderlerin olağanüstü artması ASM lerin işleyişini zora sokmuştur.

Gerek kamu binalarında, gerek özel binalarda hizmet veren ASM lerin kira giderleri, geçtiğimiz yıla göre %36 -150 yi bulan artışlar göstermektedir.

Personel giderleri  % 50 artmıştır.

Sarf malzemeleri nin fiyat artışı (pamuk, gazlı bez, batikon, eldiven,acil serum ve ilaçlar temizlik malzemleri,tıbbı araç ve gereçlerin temini bakım ve onarımı vb) % 100-150 civarındadır

Doğalgaz, elektrik, su fiyat artışları %50-150 civarındadır

Sıfır nüfuslu ve yeni bir ASM kurulması,(binanın tadilatı iç teşrifatının yapılması vb ) ise bölgesine binanın durumuna, poliklinik sayısı vb göre değişmekle beraber yüz binlerce lirayı bulmakta bütün bu giderlerin ise tamamen hekimler tarafından karşılanması beklenmektedir.

Ayrıca gündelik işleyiş sırasında birçok farklı kalemde giderler oluşmakta sonuçta  harcamalar zamlardan etkilenerek olağanüstü artmaktadır.

Bütün bu artışların cari gider ödemelerinden yapıldığı düşünülürse sürekli devam eden zamlar karşısında çok zorlanılacağı ve ASM lerin temel işlevlerini yerine getirmekte sıkıntılar yaşayacağı açıktır. Sınıflandırma kriterlerinin sağlanmasında, hizmet sunumun kalitesinde sıkıntılar çıkacağı bellidir. Üstelik ASM çalışanlarının reel ücretleri de sürekli düşmektedir.Son derece moralsizdirler.Kendilerinin unutulduğunu ve cezalandırılmaya çalışıldığını düşünmektedirler.

Buradan yöneticilere sesleniyoruz.Sorunlar daha fazla derinleşmeden  Birinci Basamak Sağlık hizmetlerine yönelik acil taleplerimiz bir an önce karşılanmalıdır.

1.Cezalandırma yönetmeliği geri çekilmelidir.ASM lerin çalışması performans kriterlerine göre değil bilimsel ve halkın sağlık ihtiyaçlarına göre olmalıdır. Tüm ASM çalışanları kadrolu güvenceli olmalıdır. Bu sağlanana kadar tüm sözleşmeli  çalışanların ücretleri devlet tarafından karşılanmalıdır.

2.ASM binaları kamusal olarak belli standartlarda bölgesel planlamalar ile yapılmalıdır. Tüm teşrifatı kamusal kaynaklarla yapılmalı her türlü iç donanımı sağlanmalıdır. Yeni açılacak bölgelerde çalışanların ücretlendirmesi reel koşullara göre hesaplanarak derece kademelerine göre uygun maaş almaları sağlanarak mağduriyetleri engellenmelidir.

3.Bu günlerde en önemli sorunlardan biri Cari Gider Ödemeleridir.Zamlar karşısında eriyen ve hizmet sunumunu olumsuz etkileyen Cari gider ödemeleri  çok ivedi şekilde en az iki katına çıkarılmalıdır.Gerçek enflasyon oranında sürekli güncellenmelidir.Uzun vadede tüm giderler kamu tarafından karşılanmalı birinci basamak hizmetleri desteklenmelidir

SES olarak birinci basamak sağlık kurumlarındaki sorunların bir an çözülmesini talep ediyoruz. Tüm ASM çalışanları birlikte mücadeleye SES te örgütlenmeye çağırıyoruz. Büyüdükçe başaracağız. Başardıkça büyüyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ SOS VERİYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

cici bici