featured

HAYVANAT BAHÇESİ 5 YAŞINDA

service

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Nisan 2017’e türlerin çeşitliliğini, doğal yaşam alanlarının özelliklerini ve türlerin ve yaşam alanlarının korunmasının önemini göstermek amacıyla kurulan Hayvanat Bahçesi, 5 yılda 2 milyon 835 bin 305 ziyaretçi ağırladı.

 

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı içerisinde yer alan ve 240’tan fazla hayvan türüne ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi, 5. yılında 3 milyona yaklaşan ziyaretçi sayısı ile büyük bir ev sahipliğine imza attı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Sazova Mahallesi’nde 29 Nisan 2017’de açtığı, Eskişehir Hayvanat Bahçesi, memeliler, kuşlar ve sürüngenlere ek olarak bünyesindeki sualtı dünyasında da balıklar ve omurgasız su canlılarıyla zengin bir koleksiyona sahip.

2 yıllık pandemi sürecine rağmen kısıtlamaların kaldırılması ve koronavirüs önlemlerinin azaltılması ile Hayvanat Bahçesi ziyaretçi akınına uğramaya devam ediyor.

Normalleşme süreciyle ziyaretçi akınına uğrayan Eskişehir Hayvanat Bahçesi hakkında bilgi veren Hayvanat Bahçesi yetkilileri, “Bahçemizdeki canlılar doğal ortamlarındaki şartlara uygun şekilde barındırılmaktadır. EAZA (Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği) standartları çerçevesinde çalışmalarını sürdüren Eskişehir Hayvanat Bahçesi, modern bir hayvanat bahçesi anlayışı ile yalnızca ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatan bir turistik merkez değil, aynı zamanda yoğun bir programla eğitim, araştırma ve doğa koruma çalışmalarının yürütüldüğü bilimsel bir birimdir. Her yaş grubuna özel planlanan ve farklı kazanımlar hedefleyen eğitim çalışmalarımızda ağırlıklı olarak ilk ve orta öğrenim öğrencilerine yönelik programlar yürütmekteyiz. Üniversiteler ile işbirliği içerisinde bahçemizdeki hayvan türleri hakkında çeşitli bilimsel araştırma projeleri yürütmekte ve bu sayede bilimsel çalışmalara katkıda bulunmaktayız. Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı karar ile hayvanat bahçesi bilet gelirlerinin %5’i Yaban Hayatı Koruma Fonuna aktarılmaktadır. Belediye Meclisimizin bu kararı ile bilet gelirinin bir kısmını Yaban Hayatı Koruma Fonuna ayıran tek Hayvanat Bahçesiyiz. Yürüttüğümüz tür koruma çalışmaları dışında Eskişehir Hayvanat Bahçesi olarak Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezi olarak da görev yapmaktayız. Eskişehir Hayvanat Bahçesi, 2 yılı aşkın devam eden pandemi süresince de her yaş grubuna özel düzenlediği çevrimiçi aktiviteler ve bahçeden yapılan canlı yayınlarla tüm dünyadaki hayvan ve doğaseverlerle buluşmaya devam etmiştir. Geride bıraktığımız pandemi süresince ülkemizin her yerinden ve yurtdışından da katılımcılarla toplam 73 canlı yayın, 34 farklı konuda da çevrimiçi atölye çalışması gerçekleştirilmiştir. Yaptığı çalışmalar ve sürdürdüğü projelerle her zaman ziyaretçilerin beğenisini kazanan Eskişehir Hayvanat Bahçesi, bir organizasyon olan Atrax Star Awards Rekreasyon Ödüllerinde 2021 yılının En İyi Rekreasyon Merkezi ödülüne layık görülmüştür. 5. yaşımızı kutladığımız şu günlerde EAZA faaliyetleri kapsamında yürüttüğümüz küçük akbaba in-situ koruma projemiz kapsamında 3 küçük akbabaya uydu vericisi takarak onları doğal yaşam alanlarında takip etmeye başlamış bulunmaktayız” dediler.

Yetkililer, hayvanat bahçesinin 5 yılı geride bıraktığı sürede olduğu gibi, gelecek yıllarda da yine hayvan sevgisini aşılayan, eğitici, öğretici aktivitelerle misafirlerini ağırlamaya devam edeceğini belirtti.

  1. yıl nedeniyle hayvanat bahçesinde bir de tören yapıldı. Hayvanat bahçesinin 5. yaşı minik misafirlerle birlikte konfetiler eşliğinde kutlandı.
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
HAYVANAT BAHÇESİ 5 YAŞINDA

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin