featured

8. YARGI PAKETİ, BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI

service

AHPADİ Derneği Başkanı Mehmet Ektaş “AK Parti hükümetleri, adaletli bir düzen, hakkın kuvvetli olduğu bir yaşam vaadiyle göreve başladıkları 2002 yılından bu güne defalarca yargı reformu, yargı paketi ve Anayasa değişikliği yaptılar. Bu değişikliklerin önemli bölümü ise, daha önce kendi yaptıkları yanlış düzenlemeleri doğru olur umuduyla değiştirmekten ibaretti

Bunlara bir yenisi daha eklendi. Kamuoyunda 8. Yargı paketi olarak bilinen 7499 sayılı “Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Resmî Gazete’de yayımlandı.

Adalet Bakanı Tunç’un ifadeleriyle; 8. Yargı paketiyle;

  • Etkinliği arttırılarak yargı hizmetleri hızlandırılacak,
  • Hak arama hürriyeti genişletilecek,
  • Suçla etkin mücadele sağlanacak,
  • Kişisel verilerin etkili bir şekilde korunmasını sağlanacaktı.

Sayın Tunç, o kadar iddialı amaçlar sıralanmıştı ki, düzenleme kapsamının bu amaçların gerçekleşmesine hizmet edecek içeriğe, derinliğe, genişliğe sahip olması gerekiyordu.

  1. Yargı paketi ne getirdi?

5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve 2004 sayılı İcra İflas Kanunu ile bazı kanunlarda düzenleme yapılarak kanun yolları bakımından gün olarak belirlenen süreler hafta ve ay şeklinde değiştirildi. İtiraz, istinaf ve temyiz başvuru süresi gerekçeli kararın tebliğinden itibaren iki hafta olarak belirlendi, böylece ceza yargılamasında süre tutum dilekçesi uygulaması kaldırılarak süre kaçırılmasından kaynaklanan mağduriyetlerin önüne geçildi.

Toplam beş yıldan az kesinleşmiş hapis cezasının infazı amacıyla ceza infaz kurumunda bulunan ergin kişilerin, isteği olmadan kısıtlanması veya kayyım atanması uygulaması kaldırıldı.

Adli para cezasının bir gün karşılığı olan miktar en az yüz ve en fazla beş yüz Türk Lirası olarak belirlendi. Böylece Sudan Cumhurbaşkanının oğlu örneğinde olduğu gibi, trafik kazasında ölüme neden olan kişinin toplam 27.000 TL adli para cezasına çarptırılması gibi vicdanları karartan trajikomik durumların bir nebze önüne geçilecek.

Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, ayrı bir suç olarak düzenlendi. Bu düzenlemeyle, örgüte üye olmadığı halde örgüt adına suç işleyen kişilerin, örgüt üyesi olup örgüt lehine suç işleyenlerden daha fazla cezalandırılmasına neden olan adaletsizlik tamir edildi.

  • Sadece gözaltı ve tutukluluk hallerinde haklarında kovuşturmaya yer olmadığına veya beraatlerine karar verilenler için tanınan tazminat talep hakkı, adli kontrol uygulanan kişiler yönünden de genişletildi. Artık, hakkında adli kontrol tedbiri uygulanan ve sonucunda haklarında kovuşturmaya yer olmadığına veya beraatlerine karar verilenler de maddi ve manevi her türlü zararlarını talep edebilecekler

Yeni düzenlemeye göre tazminat istemleri tazminat komisyonuna yöneltilecek, taleplerin tazminat komisyonu tarafından karara bağlanacak. Bu düzenleme ise tazminat hukuku açısından geri bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Kamu görevlisi olan ve bağımsızlığı teminat altında olmayan komisyon üyelerinin hazine-birey çekişmesinde bireyin haklarını korumakta yetersiz kalacağı kuşkusuzdur.  Tazminata ilişkin çekişmenin, ağır ceza mahkemelerinden alınıp asliye hukuk mahkemelerine götürülmesi gerekirken tazminat komisyonuna taşınması vatandaş aleyhine yeni bir sorunlu alan yaratmıştır.

Sekizinci Yargı paketiyle yapılan en doğru işlerden biri, Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına karşı istinaf kanun yoluna başvurulabilmesinin önünün açılmasıdır. Yargı kararını denetim dışına çıkaran önceki uygulama kaldırılmıştır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının ilk derece mahkemesi sıfatıyla bölge adliye mahkemesi veya Yargıtay tarafından verilmesi halinde de temyiz yoluna gidilebilecektir.

Sekizinci Yargı paketiyle yapılan en doğru işlerden ikincisi ise basit yargılama usulünde verilen karara itiraz edildiğinde açık yargılamanın yine kararı veren mahkeme ve hakim tarafından yapılmasının kaldırılmasıdır. Yeni düzenleme gereği, basit yargılama usulünde itiraz üzerine, itiraz, itirazı veren Mahkeme dışındaki tevzi kriterlerine göre belirlenen asliye ceza mahkemesi tarafından incelenecektir.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
8. YARGI PAKETİ, BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin