featured

“YAŞASIN DEMOKRASİ” SEYİRCİYLE BULUŞTU

service

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının yeni sezon oyunu “Yaşasın Demokrasi” 20 Ekim Perşembe akşamı dünya prömiyerini gerçekleştirerek kalabalık bir seyirci topluluğu önünde alkışlar eşliğinde sahnelendi.

 

Şehir Tiyatrolarının 2022 – 2023 Tiyatro sezonu için hazırladığı proje usta yazarımız Haldun Taner’in oyunları, öyküleri ve gazete yazılarından derlenerek uyarlandı. Oyunda rol alan Şehir Tiyatrolarının başarılı oyuncusu Ali Eyidoğan aynı zamanda oyunun müziklerini ve yönetmenliğini de üstlendi. Oyunun koreografisini Filiz Sızanlı, dekor tasarımını Tülay Kale, Işık tasarımını ise Ali Rıza Tekin gerçekleştirirken, Şehir Tiyatrolarının birbirinden yetenekli oyuncuları Çiğdem Altuğ, Umut Bazlama, Gamze Demirer, Nagihan Orhan, Serhat Onbul, Alp Sunaoğlu ve piyanist Başak Karakaş sahne üzerinde rol aldılar.

Aralarında “Vatan Kurtaran Şaban”, “Eşeğin Gölgesi”, “Dün Bugün”, “Yalan Dünya” gibi Haldun Taner oyunlarının da bulunduğu derlemede, usta yazarın öyküleri ve yazılarından da alıntılar yer alıyor. “Yaşasın Demokrasi” aynı zamanda İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) bünyesinde düzenlenen 22. İstanbul Tiyatro Festivalinde özel bir davetle yer alıyor.

Bu yıl festivalde, aramızdan ayrılan iki büyük sanatçı Haldun Taner ve Ferhan Şensoy, ustalara saygı başlığı altında anılıyor. Festivalin küratörlüğünü üstlenen duayen tiyatro insanı, yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun isteği ile anılacak iki büyük isimden biri olan, değerli yazar Haldun Taner’in eserlerinden yola çıkılarak, festivalde sahnelenmek üzere bir oyun hazırlanması görevi şehir tiyatrolarına verildi. Oyun 20 Kasım’da 22. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Demokrasi kuru bir etiket değildir” diyen Haldun Taner’in eserlerinden derlenen bir seçkiden süzülenler, bizi Demokrasimizin aksayan taraflarına, eserekli tutaraklı bir milletin radyoskopisine yönlendiriyor. Demokrasimizin, artık ergenliğe girdiği bu çağdaki izdüşümüne odaklanalım. “Az gittik, uz gittik, bir de döndük baktık ki; olduğumuz yerdeyiz.” Ne diyelim? Ne denebilir? Yaşasın Demokrasi!” cümleleri ile tanıtılan oyun, kalabalık bir seyirci topluluğu önünde, alkışlar eşliğinde sahnelendi ve sezon boyunca şehir tiyatroları sahnelerinde seyirci ile buluşmayı sürdürecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“YAŞASIN DEMOKRASİ” SEYİRCİYLE BULUŞTU

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin