featured

SENFONİ ORKESTRASINDAN GÖRKEMLİ KONSER

service

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası görkemli bir konser verdi. Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde verilen konserde senfoni orkestrasını Türkiye’nin en büyük şeflerinden Rengim Gökmen yönetirken, solist ise duayen flüt sanatçısı Bülent Evcildi.

 

Müziğe küçük yaşta başlayan Rengim Gökmen Türkiye ve İtalya’da önemli eğitmenlerle şeflik, kompozisyon ve piyano çalışmıştır. Avrupa’da çeşitli ülkelerde şeflik yaptıktan sonra Türkiye’deki çeşitli orkestralarda müzik direktörlüğü, Devlet Opera Balesi’nde ise genel müdürlük yapmıştır. 1988’de İtalya tarafından Şövalye Nişanı ile onurlandırılan sanatçı, 1998 yılında devlet sanatçısı olmuştur. Birçok ödülü bulunan Gökmen halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi ve Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın kurucu ve daimi şefidir.

Solist Bülent Evcil kuşağının önde gelen flüt sanatçılarındandır. Dünya çapında yapılan çeşitli flüt yarışmalarında yüksek dereceler almıştır. Çeşitli orkestralarda flüt grup şefliği ve solo flütçülük yapmış, aralarında Fazıl Say’ın da bestelerinin bulunduğu birçok eserin Türkiye ve dünya prömiyerlerini seslendirmiştir. Yayınlanmış üç albümü bulunan sanatçı kayıt çalışmalarına devam etmektedir.

Konserde W.A. Mozart’ın Re Majör flüt konçertosunu ve G.Bizet’nin Carmen operasının F.Borne tarafından yapılan düzenlemesini ustalıkla seslendiren Evcil, dinleyicinin büyük beğenisini toplayarak alkış yağmuruna tutuldu. Bis olarak Carmen Fantezi’nin son kısmını tekrar çalan sanatçı sahneden “bravo” nidaları ile ayrıldı.

Konserin geri kalan kısmında senfoni orkestrası klasik müzik repertuvarının iki zor eserini ustalıkla icra etti. R.Wagner’in Die Meistersingervon Nünberg Operası’nın prelüdünü ve A. Borodin’in ‘2.senfonisi büyük bir başarıyla seslendiren orkestra uzun süre alkışlandı.

Gelecek program, 11 Kasım 2022 tarihinde Atatürk’ü Anma Konseri olacak. Şef Işın Metin yönetiminde J.Brahms ve L.V.Beethoven’ın eserlerinin icra edileceği konserde solistler Ebru Karaağaç(keman) ve Kerem Aykal (viyolonsel) olacak. Konser Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde icra edilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SENFONİ ORKESTRASINDAN GÖRKEMLİ KONSER

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin