featured

KENT KONSEYİ BEKLENTİLERİNİ AÇIKLADI

service
Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimleri sonucunda seçilecek tüm milletvekillerimizden beklentilerini açıkladı.
Türkiye açısından yeni umutların ve yeni beklentilerin olduğu önemli bir döneme girerken öncelikle 28. Dönem Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin kentimizde ve ülkemizde güvenli bir şekilde gerçekleşmesinin en büyük temenni olduğunu belirten Başkanımız, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Milletvekilliği Genel Seçimleri sonucunda hemşehrilerimizin oyları ile seçilecek tüm milletvekillerimizden Eskişehir Kent Konseyi olarak ilimiz adına beklentilerimiz, Eskişehir’in sorunlarının çözümü için hep birlikte çaba göstermeleridir. Yeni dönemde de tüm şehirler kamu kaynaklarından ve yatırımlardan daha fazla pay almak için kıyasıya bir rekabete gireceklerdir. Bu noktada milletvekillerimizin Eskişehir’in kamu yatırım ve hizmetlerinden hak ettiği payı alabilmesi için, uyum içerisinde çalışmaları güzel şehrimiz adına son derece önemlidir. Bu anlayış ve beraberliğin yani şehir lobiciliğinin başka şehirlerde yaşandığını görüyoruz. Eskişehir’in de artık bu düşünceyle hareket etmesi sonucunda seçimlerde asıl kazananın Eskişehir olduğunu görmek bizleri mutlu edecektir.
Yıllardır her seçimde vaat edilip sonrasında unutulan çevre yollarına ihtiyacımız olduğu bir gerçektir. Yıllardan beri çözüm bekleyen Alpu yolu, Seyitgazi – Kırka – Afyon Yolunun bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bununla birlikte ihracat yapan bir kentiz.Ancak ihracatın büyük bir kısmı kara yolu ile gerçekleşiyor. Demir yolu taşımacılığının da geliştirilmesi, bu anlamda da Eskişehir’in demir yollarıyla Gemlik bağlantısı kent ekonomimizin gelişmesi adına son derece önemlidir.
Yıllardır aktarmalı uçuşlarla desteklenmiş iç hat uçuşlarının da olmasını talep ettiğimiz havaalanımızın pistlerinden terminaline, otoparkından apronlarına kadar her şeyi iyileştirilmelidir. Havaalanımız kargo taşımacılığında da kullanılarak daha da işlevsel hale getirilmelidir.
Şehrimizin sağlık turizminden inanç turizmine, kongre turizminden gastronomi turizmine kadar alternatif turizm türlerinden daha çok pay alması adına ve özellikle Yunus Emre Külliyesi, Seyyit Battal Gazi Külliyesi, Şeyh Sücaeddin-i Veli Külliyesi, Nasrettin Hoca, Şeyh Edebali, Dursun Fakıh ve daha birçok bilge değerlere sahip olması yanında, Yazılıkaya Frig Vadisi ile her noktasında birçok arkeolojik, kültürel ve tarihi eserleri barındıran kırsal yerleşimlerimizi kalkındıracak ve gençlerimize de istahdam yaratacak büyük sermayeli yatırımlar ile küçük ve orta ölçekli yatırımlar desteklenmelidir.
Şehrimizi de yakından ilgilendiren bir diğer önemli konu da şudur; yaşadığımız acı tecrübeler ile afet ve acil durumlarda yetki ve koordinasyonun tek bir elde toplanmasının ne kadar işleri zorlaştırdığını gördük. Eşgüdüm sağlanması gereken kurumların afetlerle ilgili yetki ve sorumluluklarının hiç vakit kaybetmeden yeni yasalarla biran önce yeniden tanımlanması gerekmektedir.
Yeni dönem milletvekillerimizden özellikle hepimiz için son derece ehemmiyetli olan kadına yönelik şiddetle mücadelede aktif birer savunucu olmalarını talep ediyor, meclis koltuklarında öncelikli olarak kadınlarımızınher alanda güçlenmesi, fırsat eşitliğinin sağlanmasıve özellikle İstanbul Sözleşmesinin yeniden hayata geçirilmesi için mücadele etmelerini istiyoruz.
Ülkemizde ve kentimizde de var olan derin yoksulluk ile mücadele edecek, halkımızı ekonomik zorluklardan korumak için verilen güvencelerin takipçisi olacak, gelir dağılımındaki adaletsizliği sonlandırmak için mücadele edecek vekiller istiyoruz.
En önemlisi de bizleri parlamento çatısı altında temsil edecek milletvekillerimizden bir süredir keskinleşmiş olan toplumsal kutuplaşmanın sona erdirilmesi yönünde uzlaşı anlayışı içinde olmalarını arzu ediyoruz.
Farklılıklarımızı zenginlik olarak gören bir anlayışla çalışmalarını sürdüren Eskişehir Kent Konseyi olarak, milletvekillerimizin Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında ve merkezi hükümet nezdinde Eskişehirimiz için faydalı olacak çalışmalarının takipçisi olacağımızı belirtiyor, bu duygu ve düşünceler ile seçimlerin ülkemiz ve ilimiz için her şeyin çok daha güzel olacağı sonuçlar getirmesini temenni ederek, tüm adaylarımıza başarılar diliyoruz.”
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KENT KONSEYİ BEKLENTİLERİNİ AÇIKLADI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin