featured

GİRİŞİMCİ KADINLARDAN BAL GİBİ ÜRETİM

service

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Han Belediyesi işbirliğiyle başlatılan Lavanta Balı Üretim Projesi’nde faaliyet gösteren girişimci kadınlar, ilk bal hasadının sevincini yaşadı. Toplanan lavanta balı Üretici Marketler aracılığı ile ekonomik olarak vatandaşlarla buluşacak.

 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Han Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen Lavanta Balı Üretim Projesi tüm hızıyla sürüyor. Han ilçesinde 55 dekarlık lavanta bahçesinde başlayan çalışmalar arıcılık ile devam ederken kadınlar elde ettikleri balları Üretici Marketler üzerinden vatandaşlarla buluşturacak. Eskişehirliler ekonomik ve sağlıklı ürüne kavuşurken kadınlar da ev ekonomisine katkı sunacaklar.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nca hazırlanan Lavanta Balı Üretim Projesi kapsamında Mayıs ayında yapılan törenle ekipmanlarını alarak arıcılık faaliyetlerine başlayan kadınlar, polenlerin ardından ilk bal hasadını gerçekleştirdi.

Yapılan ilk bal hasadına Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı yetkilileri, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Han’ın Eli Kadın Kooperatifi üyeleri ile girişimci kadınlar yer aldı. Kovanlardan ilk bal sağımını yapılarak elde edilen ballar, kavanozlanıp satışa hazır hale getirilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in kendilerine olan güveni ve desteğiyle arıcılığa başladıklarını belirten girişimci kadınlar, “Büyükşehir Belediyemizin arıcılık projesinde 16 kadın olarak başvurduk. Belediyemizden aldığımız destekle 4 aydır arılara bakıyoruz. 16 arkadaş çalışıyoruz. Emeğini çektik ve bugün de sağım yapıyoruz. Arıcılık yapmasını ve para kazanmasını öğrendik. Gelecek yıllarda da başka arkadaşlarla bu işi büyütüp ilçemizi ekonomik olarak kalkındırmak istiyoruz. Ballarımızın satışı Üretici Marketlerde yapılacak. Ayrıca ilçemize gelen turistlere de sunmak istiyoruz. Bize inanan, güvenen ve bize destek veren Yılmaz Büyükerşen hocamıza çok teşekkür ederiz” dediler.

Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı da, Büyükşehir Belediyesi ve Han Belediyesi işbirliğiyle yapılan projenin meyvesini vermeye başladığını belirterek, “Şu anda 1-2 ton civarında kadınlarımız bal üretti. Bal sağımı sürüyor. İnşallah gelecekte bölgemizde arıcılığı yayacağız. Kadınlarımızın üretime katılması bize gurur veriyor. Aile ekonomisine katkı sağlayacaklar. 2 belediye olarak amacımız kadınları desteklemektir.  90 arı kovanı dağıttık ve Büyükşehir Belediyemiz hem arıları hem ekipmanları verdi. Yılmaz Hocamıza, Genel Sekreterimize çok teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

İlk bal hasadını yapmanın sevincini yaşayan girişimci kadınlar, üretime tüm hızıyla devam edeceklerini belirttiler.

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
GİRİŞİMCİ KADINLARDAN BAL GİBİ ÜRETİM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin