featured

SAĞLIK HUKUKU NEDİR?

service

Sağlık Hukuku alanındaki uyuşmazlıkların çözümü için hukuk uygulayıcılarının bu konuda uzmanlaşmalarını amaçlayan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Disiplinlerarası Sağlık Hukuku Yüksek Lisans Programı, 2021-2022 Akademik Yılı Bahar Dönemi’nde öğrenci almaya başlayacak. ESOGÜ Tıp Fakültesi Temel Tıp Bölümleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ömür Şaylıgil, ESOGÜ Haber’e programa ilişkin bilgilendirmede bulunarak sağlık sektöründe çalışmak, bu alanda akademik kariyer yapmak isteyen aday öğrencilere seslendi.

Sağlık Hukuku’nun sağlık alanında hizmet veren ve alan kişilerle bu hizmetlerin sunulduğu kurumların haklarını, ilişkilerini, yükümlülük ve sorumluluklarını ele alan ve irdeleyen bir disiplin olduğunu belirten Prof. Dr. Şaylıgil şöyle konuştu: “İnsanlar doğdukları andan itibaren yaşamları boyunca farklı zamanlarda sağlık hizmetlerine gereksinim duyarlar. Teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve koruyucu sağlık hizmetleri sağlık profesyonelleri tarafından yürütülen hizmetlerdir. Bu hizmetlerin sunulması sırasında zaman zaman sağlık profesyonellerinin ‘Ne yapıyorum?’ ve ‘Ne yapmam gerekir?’ sorularına yanıt vermeleri beklenir. İkinci sorunun yanıtı, verilen hizmetin etik ilke, kodlar ve hukuk kurallarına uygun olarak sunulmasıdır. Sağlık profesyonelleri ilk günden itibaren hukukun çizdiği sınırlar, etik ilke ve kodlara uygun davranma sorumluluğu taşırlar. Eski tarihlerden beri hekimlerin idari, cezai, hukuki ve mesleki sorumlulukları vardır. Teknolojinin değişimi tetiklediği ve sağlık hizmetlerini çeşitlendirdiği günümüzde sağlık alanına özgü yanıt bekleyen sağlık profesyonellerini, sağlık kurumları yöneticilerini, hasta ve yakınlarını,  öğrencileri ilgilendiren açık uçlu sorular artış göstermektedir.”

Tıbbi araştırmalar, doku ve organ nakilleri, hasta ve hekim hakları, malpraktis, performans sözleşmeleri, mesleki sorumluluk sigortaları, sağlık turizmi ve benzeri konularda sağlık hukukunun kendine ait terminolojisine hakim ve yeterli teorik bilgiye sahip uzmanlara gereksinimin her geçen gün arttığını belirten Prof. Dr. Şaylıgil, “Sağlık hukuku alanındaki uyuşmazlıkların çözümü için hukuk uygulayıcılarının bu konuda uzmanlaşması, sağlık hizmeti veren kişilerin de sınırlarını netleştirebilmesi ve kendilerini koruyabilmesi için eksiksiz değerlendirme yapabilmeleri Sağlık Hukuku programları ile gerçekleşebilecektir” diye konuştu.

Prof. Dr. Şaylıgil alan mezunlarının kazanımları için de şunları söyledi: “Disiplinlerarası Sağlık Hukuku mezunları sağlık hukuku alanında temel hukuk kurallarına ve hukuk metodolojisine yönelik yeterli teorik bilgiye sahip olma yanında, Tıp Etiği alanında da temel etik ilke ve yaklaşımlara ve etik metodolojisine yönelik yeterli teorik bilgiye sahip, sağlık alanındaki kamusal ve özel sağlık kuruluşları tarafından yürütülen sağlık hizmetlerinden doğan uyuşmazlıklara ilişkin uygulama ve güncel içtihadı inceleyebilen, multidisipliner bir hukuk dalı haline gelen sağlık hukukuna farklı perspektiflerden yaklaşıp tespit edilen hukuki sorunlara çözüm üretebilmek için hukuki yorum yöntemlerini etkin şekilde kullanabilen, çözüm odaklı analiz ve sentez yapabilme stratejisini geliştirebilmiş, eleştirel bakış açısı ile hukuki sorunları mevcut olan ve olması gereken hukuk bakımından ayrı ayrı değerlendirebilen, sağlık hukuku alanındaki teknik hukuk bilgisini sözlü ya da yazılı şekilde kullanabilen, belirli bir hukuki meseleye ilişkin kişisel görüş ve değerlendirmesini sözlü ya da yazılı olarak ikna edici şekilde anlatabilen, Sağlık Hukuku alanında belirli bir hukuki sorun hakkında bilimsel araştırma yapabilmek için akademik çalışma yöntemlerine hâkim olan, sağlık uygulamaları içinde karşılaşılan etik sorunları fark edebilen ve çözüm yollarını önerebilen, sağlık alanına özgü karmaşık etik sorunların çözümünde kişisel ya da ekip üyesi olarak sorumluluk alabilen kişiler olacaktır.”

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Disiplinlerarası Sağlık Hukuku Programı 2021-2022 Akademik Yılı Bahar Döneminde Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına öğrenci alacak. Programlar, ESOGÜ Tıp ve Hukuk Fakülteleri işbirliğinde sürdürülecek. Tezli Yüksek Lisans Programına başvuru için Tıp, Hukuk, Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakültesi mezunu olmak, Tezsiz Yüksek Lisans Programına başvuru için de Tıp, Hukuk, Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakülteleri yanında Sağlık Yönetimi Bölümü, Sağlık Bilimleri Fakültesi veya Hemşirelik Fakültesi lisans mezunu olma gerekliliği bulunuyor. 17 Ocak 2022’de başlayacak başvuru sürecine ilişkin detaylı bilgilere Sağlık Bilimleri Enstitüsü web sayfasından ulaşılabiliyor.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SAĞLIK HUKUKU NEDİR?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin