featured

ESKİŞEHİR’DEKİ OKULLAR İÇİN İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

service

Halk sağlığının korunması ve geliştirilmesi açısından okullar, hem eğitim faaliyetlerini yürütmesi hem de toplu bir yaşam alanı olması nedeniyle birçok imkânı bünyesinde barındırmaktadır. Birçok ülke için en çok sayıda birey ile aktif ilişki kuran kurumlar okullar olduğundan, burada yürütülecek çalışmaların en büyük avantajı süregelen faaliyetlerle nüfusun çok büyük bir kısmına ulaşmanın mümkün olmasıdır. TÜİK 2023 yılı verilerine göre ülkenin %22,7’sini, Eskişehir nüfusunun ise %18,7’sini 5-19 yaş aralığındaki okul çağı çocukları oluşturmaktadır. Çocukların sağlığının korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar halk sağlığı, aile sağlığı ve gelecekte toplumun her basamağında yer alacak çocukların sağlığının gelişmesinde mihenk taşı görevi üstlenmektedir.

Halk sağlığının korunması ve geliştirilmesi kapsamında çocuk ve adolesan dönemde beslenme ve gıda, fiziksel aktivite, hijyen, uyku, çevre temizliği, kendi sağlığının sorumluluğunu alma ve bağımlılık önemli konulardandır. Çocukların kendi sağlıklarının sorumluluğunu alması, sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmesi, fiziksel aktiviteleri düzenli olarak yapması, kişisel ve çevresel temizliğe önem göstermesi, düzenli uyku almaları ve bağımlılık konusunda farkındalıklarının yükselmesi sağlık alanındaki temel amaçlardandır.

Eskişehir’deki okullardaki halk sağlığı farkındalığının artması, okul sağlığının geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla yapılacak olan uygulamalarda il genelindeki kurum, kuruluş ve üniversiteler arasındaki iş birliği önem taşımaktadır. Bu bağlamda “Eskişehir’deki Okullarda Halk Sağlığı Farkındalığının Artırılması İle Sağlığın Geliştirilmesi Ve Güçlendirilmesi” iş birliği protokolü, Eskişehir Valiliği himayesinde İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi arasında 11.03.2024 tarihinde imzalanarak proje çalışması yürütülmeye başlanacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ESKİŞEHİR’DEKİ OKULLAR İÇİN İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin