featured

TÜRK İNTERNET MEDYA BİRLİĞİNDEN TEŞEKKÜR

service

Türk İnternet Medya Birliği tarafından TBMM’de İnternet Medyası ile ilgili  gerçekleşen yasal düzenlemeler sonrasında değerlendirme açıklamasında bulunuldu.

“İnternet Medyası Yasal Düzenlemeye Kavuştu” başlıklı yapılan açıklama şöyle ;

İnternet Medyası Yasal Düzenlemeye Kavuştu

Kamuoyunda “Sosyal Medya Yasası” olarak tanınan ve asıl ismi Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

MEDYANIN KAPSAMI GENİŞLEMİŞTİR

İnternet medyasının, Basın Kanunu çerçevesine alınması dünyanın internet ile geldiği noktayı yakalaması adına çağdaş, haberciliğin yaygınlaşması ve zemine oturtulması adına demokratik bir adım. Yıllardır üzerinde çalıştığımız ve son dönemde Ülkemizin her ilinden, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden, Bünyesinde Türk Dünyasından 900’ün üzerinde internet haber sitesi yer alan Türk İnternet Medya Birliği; bu adıma katkı sunmuştur.

İnternet medyasının bir meslek olarak tanınması, faaliyetlerinin basın mevzuatına tabi tutulması, Türkiye’de fiilen var olan bir durumu hukukileştirdi. Bu alanda gerçekten mesleğini icra eden kimseler yerelde çok büyük sıkıntı ve sorunlar yaşıyorlardı. Bu düzenleme ile sektörde bir denetim olacak ve mali imkanlar ile daha güçlü ve iyi siteler görmeye başlayacağız. Bu Türk İnternet Medyası için bir dönüm noktasıdır.

VASATIN, LİYAKATIN ÖNÜNE GEÇMESİ ENGELLENMİŞTİR

Bir başka adım ise Basın Kanunu kapsamına giren internet sitelerinin destek alması. Böylece belli kurallar çerçevesinde resmî ilan ve reklamlar, haber sitelerinde yayınlanacak. Böylece mali anlamda bir imkan doğmuş olacak. Yine künyesiz, belirsiz ve sorumsuz yayıncılık döneminin bitmiş olması da hem medya hem de okuyucular için önemli. İnternet medyasının bu aşamaya gelmesine vesile olan bu düzenleme için emek vermiş olmanın mutluluğu içindeyiz. Bu yasayı hayata geçirenlere teşekkür ediyoruz.

TİMBİR OLARAK HER ZAMAN KATKI SUNMAYA HAZIRIZ

Yeni bir düzenleme olan bu değişikliğin tam anlamıyla yerine oturması bir süre alacaktır. Bu aşamada atılması gereken adımlar ve düzenlemelere ihtiyaç duyulacak ve belirli toplantılar ile meselelerin tartışılması gerekecektir. Amacın daha iyiyi birlikte bulmak olduğundan şüphemiz yoktur. Bu aşamada katkı sunmak dün olduğu gibi bugün de ödevimizdir. Bu yasal kazanım sonrası alt metin çalışmaları olmak zorundadır. TİMBİR olarak bu süreçte de katkı sunmaya hazır olduğumuzu, bu adımın oluşturulacak diğer mevzuat metinleri ile daha da önemli bir noktaya geleceğine inanıyoruz. Kamuoyunda saygıyla duyurulur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TÜRK İNTERNET MEDYA BİRLİĞİNDEN TEŞEKKÜR

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin