featured

USTA ELLERDE ŞEKİLLENEN BİNLERCE YILLIK ÖYKÜ

service

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Lületaşı El Sanatları Dernek Başkanı Emre Mangaltepe ile bir araya gelerek Eskişehir’in beyaz altını Lületaşı’nı konuştu.

“Eskişehir’imizin değerlerinden olan lületaşı, yıllardır usta ellerde farklı kültürlerin etkileşim kurmasını sağlıyor. Bu topraklardan dünyaya açılan lületaşı, onu çıkaran, işleyerek hayat veren ellerde şehrimizin kültürel zenginliği olarak geleceğe taşınıyor.” Diyen Süllü teknoloji ve sanayileşme ile azalan tecrübeli ellerin çoğalması gerektiğine vurgu yaparak, sektörün daha fazla ülkeye ulaşması için gelişen şartlara uyarlanacak alt yapıların geliştirilmesi ve gelir kaynağı olmaya devam etmesinin şehir için önemine değindi.

KÖMÜRÜN KARASI DEĞİL, LÜLETAŞI’NIN BEYAZI

“Ülkemizde Eskişehir Taşı, Aktaş, Beyaz Altın gibi adlarla da bilinen, yabancı dillerde Almanca’da “denizköpüğü” anlamına gelen “meerschaum” sözcüğüyle anılan sepiyolit madenini kömür karasına boyatmamak için Eskişehirliler, Alpu Ovası’nda çevre mücadelesi verdi. Bu toprakların binlerce yıllık yaşam hikâyesine tanık olmuş lületaşı madenlerimizin yok olmaması için verdiğimiz mücadele, ustaların ellerinde şekillenen lületaşının binlerce yıllık tarihsel yolculuğunu geleceğe taşımak içindir.” diyen CHP Eskişehir Milletvekili Süllü, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve meslek odalarının hukuk mücadelesi sonucu projenin askıya alındığını belirterek yeniden gündeme gelme ihtimaline karşın hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizdi.

Milletvekili Süllü, Lületaşı’nın yurt içinde ve yurt dışında daha fazla insana ulaşması ve yeni ustalar yetiştirilmesi için çabalarından dolayı Dernek Başkanı Emre Mangaltepe’yi kutlayarak Lületaşı ustaları ile dayanışma içinde olmaya devam edeceğini söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
USTA ELLERDE ŞEKİLLENEN BİNLERCE YILLIK ÖYKÜ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin