‘SEVİNÇ DİRENİŞİ’ MECLİS GÜNDEMİNDE

featured
service

Odunpazarı bölgesindeki Sevinç Mahallesi’nde yapılmak istenen kömür ocağı projesine karşı direnen köylülerin mücadelesi TBMM’de de gündem oldu. Sevinçlilerin direnişini Meclis gündemine taşıyan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Buz gibi havada, jandarma korkutmasına aldırmadan ‘Biz buraya hayvancılığı bitirecek, tarımı bitirecek, meraları, suyu, havayı zehirleyecek kömür ocağı istemiyoruz’ diye haykıran yürekli hemşehrilerimize gurur duyuyoruz. Saray iktidarına da bir çift sözümüz var! Artık Eskişehir’i zehirleme sevdanızdan vazgeçin! Verimli topraklarımızı, temiz havamızı, berrak suyumuzu yok etmenize Eskişehirliler olarak izin vermeyeceğiz” dedi.

MECLİS’TE DİRENİŞİ ANLATTI

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Odunpazarı ilçesine bağlı Sevinç Mahallesi’nde yapılmak istenen kömür ocağı projesi ÇED toplantısında kömür ocağı projesine karşı direnen bölge halkının mücadelesini Meclis gündemine taşıdı. TBMM kürsüsünden iktidara seslenen Çakırözer, “Artık Eskişehir’i zehirleme sevdanızdan vazgeçin!” dedi.

ESKİŞEHİR’İ ZEHİRLEME SEVDANIZDAN VAZGEÇİN!

Önceki gün Sevinç Mahallesi’nde yapılan ÇED bilgilendirme toplantısında kömür ocağı projesine bölge halkı ile birlikte karşı duran CHP’li Çakırözer, Sevinçli’lerin direnişini Meclis gündeminde anlatırken, kömür ocağı projesine karşı duran bölge halkına, muhtarlara, kent konseylerine, belediyelere, çevre derneğine, sivil toplum örgütlerine ve belediye başkanlarına teşekkür etti.

Çakırözer, Meclis’te yaptığı konuşmada şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sevinç’te de gözlerimizle gördük ki bu Meclis’ten Paris Anlaşması’nı geçirmekle, Bakanlığın ismine ‘iklim’ eklemekle çevre korunmuyormuş, sarayın ve AKP’nin kömür sevdası, halkı zehirleme inadı bitmiyormuş!  AKP iktidarı bereketli Alpu Ovamızda, Odunpazarı sınırları içinde devasa bir kömür ocağı açmaya kalkıştı. Sevinç köyüne bu sabah halkı bilgilendirme toplantısı koymuşlar. Hava eksi 10 derece, pandemi pik noktasında ama kömür aşkı gözleri kör etmiş. Köylüyü iknaya gelmişler. Kendi başlarına da değil, yüzlerce jandarma eşliğinde. Ama Sevinç, Yassıhöyük, Gökdere, Çavlum, Ağapınar ve Kireç köylerinde yaşayan yüzlerce çiftçi korkmadan karşılarına dikildi! Kent konseylerimiz, çevre derneklerimiz, belediye başkanlarımız, muhtarlarımız karşılarına dikildi. Bu buz gibi havada, jandarma korkutmasına aldırmadan ‘Biz buraya hayvancılığı bitirecek, tarımı bitirecek, meraları, suyu, havayı zehirleyecek kömür ocağı istemiyoruz’ diye haykıran yürekli hemşehrilerimize buradan selam olsun, onlarla gurur duyuyoruz. Saray iktidarına da bir çift sözümüz var: ‘Artık Eskişehir’i zehirleme sevdanızdan vazgeçin! Verimli topraklarımızı, temiz havamızı, berrak suyumuzu yok etmenize Eskişehirliler olarak izin vermeyeceğiz.’”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberci26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

cici bici