İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD27,31
EURO28,77
GBP33,20
BIST8.204,10
GR. ALTIN1.660,32
featured

ESKİŞEHİRİMİZİ KÖMÜR KARASINA BOYATMAYACAĞIZ

service

Sevinç Mahallesi’nde planlanan Kömür Ocağı Projesi’nin gündeme gelmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kömür ocağı ÇED sürecini başlatması, termik santrali yeniden gündeme aldıklarını gösteren sinsi bir planın yeni aşamasıdır.” dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, “Eskişehir 2. İdare Mahkemesi’nin 6 Nisan 2018 tarihli kararında Alpu Termik Santrali projesinde, yakıt olarak kullanılacak kömürün bir kısmının, Sevinç Mahallesi’ndeki tesisten elde edileceği ve her iki projenin çevresel etkilerinin birlikte değerlendirilmesi gerektiği yer alıyordu. Mayıs 2019’da bölgede başlatılan kömür sondajlarını yerinde inceleyerek termik santral tehdidinin sürdüğü yönündeki endişelerimi kamuoyu ile paylaşmıştım. Nitekim, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ na verdiğim yazılı soru önergemize, ‘Termik Santral ihalesine teklif gelmediğinden bahse konu ihale iptal edilmiş olup, bu sahada 2008-2014 yılları arasında yapılan sondajlı etüt çalışmasının gerçekleştirilmesi için, çalışmalara başlanmıştır. Söz konusu çalışmalar uluslararası standartta kaynak ve ön fizibilite raporunun hazırlanarak kömür rezervinin belirlenebilmesi amacıyla bakanlığımızın yetki ve sorumlulukları çerçevesinde yürütülmektedir.’ yanıtı ile termik santral projesini daha cazip hale getirmek için, kömür çıkarma kararlığı, açıkça belirtmiştir. Anlaşılan yeniden iş başındalar.” açıklamasında bulundu.

DÜNYA KÖMÜRDEN VAZGEÇERKEN AKP ISRAR EDİYOR

“Paris İklim Anlaşması’nı Meclis’te onaylayan ülkemizin de 2021’in Kasım ayında katıldığı Glasgow İklim Zirvesi’nde, 190 ülke kömürden çıkış ve termik santrallerin durdurulmasına ilişkin kapsamlı taahhütler verdi. 2053 yılında sıfır karbon hedefini açıklayan Türkiye’nin kömürden çıkma ve termik santralleri durdurma tarihini açıklamak yerine, süren kömür ısrarı, AKP ‘nin samimiyetsizliğinin ve çelişkili politikalarının bir göstergesidir.” vurgulamasını yapan Türkiye Büyük Millet Meclisi Küresel İklim Krizi Meclis Araştırma Komisyonu Üyesi Dr. Jale Nur Süllü “Türkiye, ivedilikle kömürden çıkış yol haritasını belirleyip, açıklamalı ve bunun için eyleme geçmeli, fosil yakıtlara dayalı termik santrallerden vazgeçmelidir.” çağrısında bulundu.

KARARLILIĞIMIZI UNUTMASINLAR

“Eskişehir’i rant uğruna kömür karasına boyamak isteyenler, şehrimize bu kötülüğü yapmakta inat edenler, Alpu Termik Santrali direnişimizdeki kararlılığımızı unutmuş gözüküyor” hatırlatmasını yapan Süllü “Sivil toplum kuruluşlarımızla, belediyelerimizle, siyasi partilerimizle ve ‘Eskişehir Kıymetlidir’ diyen hemşerilerimizle birlikte tarım arazilerimizi, suyumuzu, çevremizi, yaşam hakkımızı savunma kararlılığı ile Alpu Kömürlü Termik Santral Projesi’nden ve Eskişehir’i Kömür Ocakları şehri haline getirme inadından vazgeçilene kadar mücadeleye devam edeceğiz. Eskişehirimizi kömür karasına boyayamayacaklar” diyerek Eskişehirliler’in bu konudaki kararlılığını dile getirdi.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ESKİŞEHİRİMİZİ KÖMÜR KARASINA BOYATMAYACAĞIZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

cici bici