ESKİŞEHİR’E İHANET ETTİNİZ

featured
service

TBMM’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarından olumsuz etkilenen savunma ve havacılık sektöründe üretim yapan şirketler için destek paketi açıklanmasını istedi. Bakan Mustafa Varank’a, Organize Sanayi Bölgeleri’nin yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun taslağı konusunda sanayicilerin kaygılarını da aktaran Çakırözer, “Bu kanun OSB’lerin malına parasına çökme kanunu. Bundan vazgeçin, OSB’lerin idari ve mali özerkliğine dokunmayın” dedi. TÜLOMSAŞ ve demiryolları alanında üretim yapan diğer iki şirketin birleştirilmesiyle TÜRASAŞ’ın oluşturulmasına tepki gösteren Çakırözer, “Koltuk sevdasına TÜLOMSAŞ’ımızı heba  ettiniz. Eskişehir’e ihanet ettiniz” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi görüşmeleri sırasında, bakanlığın hazırladığı yeni OSB Kanun taslağına ilişkin kaygıları dile getiren Çakırözer şunları söyledi:

“Yeni taslak, paraya sıkışan saraya, sanayicinin boğazına çökerek yeni kaynak yaratma talebinden başka bir şey değildir. Kendi yapısını oturtmuş sağlıklı işleyen OSB’lerin farklı sorunları çözüm bekliyor.  Ama siz kalkmış tüm OSB’lerin müteşebbis heyetlerine, vali, kaymakam, başkan atamak istiyorsunuz. Sanayicilerimiz kendi kendisini yönettiği, kendi kararlarını alıp uyguladığı OSB’lerde, genel kurulların işlevsiz hâle getirilmesini,  tüm yetkilerinin iktidara verilmesini istemiyor. Ayrıca burada OSB’lerin mal varlıklarının doğrudan Sanayi Bakanlığı kontrolüne geçmesi gibi bir uygulama da kabul edilemez. Müteşebbis heyetlerinde üye atamalarından tutun da OSB’lerdeki yer tahsislerinin dahi Bakanlığın onayına tabi olacak olması OSB’lerin mali ve idari özerkliğini yok eder. Bu kanunu bu haliyle çıkarmaktan vazgeçin.”

ESKİŞEHİR’E İHANET ETTİNİZ

Çakırözer, konuşmasında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan TÜRASAŞ’a bağlanan TÜLOMSAŞ’ın etkisizleştirildiğini ve Eskişehir’e ihanet edildiğini söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın  “TÜRASAŞ ile birlikte geliştirdiğimiz TSI sertifikasyonuna sahip ilk yerli ana hat lokomotifi E-5000’i önümüzdeki yıl TCDD’ye teslim edeceğiz” ifadelerine de tepki gösteren Çakırözer şunları söyledi:

“O lokomotifi üreten TÜLOMSAŞ. Beş yıllık proje. Geç bile kalındı. Eskişehir’imizde TÜLOMSAŞ’ımız vardı. TÜLOMSAŞ’ı Bölge Müdürlüğüne indirdiniz. Niye? İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden koltuksuz kalan bürokratlara koltuk bulmak için! Peki sonuç? Eskişehir’imizdeki TÜLOMSAŞ alt yüklenicileriyle birlikte Eskişehir sanayisine yıllık 100 milyon liralık iş potansiyeli sağlamaktaydı. Maalesef artık bu yok. Yeni sipariş yok. Hani dizel lokomotif? Hani hibrit lokomotif? Hani hızlı tren? Geçen hafta Cumhurbaşkanlığı yıllık programı açıklandı. İçinde TÜRASAŞ ile ilgili hiçbir yeni proje yok. Burada TÜLOMSAŞ’a yazık edilmiştir. Fabrika çalışmıyor, dışarıdan yeni iş verilmiyor” dedi.

SAVUNMA ŞİRKETLERİNE  DESTEK PAKETİ

Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılması ile Eskişehir’deki savunma sanayii şirketlerinin uğratıldığı zarara da dikkat çeken Çakırözer, “İktidarın hatalı politika kararları ve ABOD’nin haksız ambargo kararından en büyük zararı Eskişehirimiz gördü. Ortak üretimde önemli paya sahip TEI’nin, Hava İkmal Tesislerimizin, onlarca alt yüklenicinin yıllık en az 500 milyon dolarlık bir kaybı var ortada. Onlara yönelik bir destek paketi, yeni  siparişlerin önünün açılması mutlak bir zorunluluktur. Bu konuda da hem Eskişehir hem de Türkiye savunma sanayisi sizden adım beklemektedir” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberci26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

cici bici