İLERİ DENTAL İMPLANTOLOJİDE KEMİK YÜKSELTME İŞLEMLERİ

featured
service

İleri dental implantoloji, çene kemiğinin dental uygulamalara elverişli olmadığı durumlarda kullanılan bir yöntem. Dört farklı yöntemle gerçekleştirilen yeni kemik oluşturma ile çenenin her bölümüne dental implant uygulaması yapılabiliyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kliniğinde gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgilendirmede bulunan Doç. Dr. Ömür Dereci, kemik yükseltme işlemlerini Eskişehir genelinde başarı ile gerçekleştiren bir birim olarak hastaları sağlıklarına kavuşturduklarını söyledi. Çene kemiği bölümü olan alveoler kemiklerdeki kayıpların yatay veya dikey yönde kemik oluşturucu tekniklerle tedavi edilebildiğini belirten Doç. Dr. Dereci, yetersiz alveoler kemiklerin uygun süre sonunda yeterli boyuta ve dental implant yerleştirilmesine uygun hale getirilebildiğini belirterek yaygın 4 uygulamaya ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Alveoler kemik ayırma tekniğinden bahseden Doç. Dr. Dereci, “Alveoler kemiğin yatay (enine) kayıplarında kemik ön ve arka yüzeylerini özel aletler ile ayırarak yatay genişletme uygulanması işlemidir. Böylelikle kemik yatay olarak genişlemiş olmakta ve dental implant yerleştirilmesi için yer açılmaktadır” diyerek bu yöntemle herhangi bir blok kemik transferi gerçekleştirilmeden kemik rejenerasyonunun sağlanabildiğini söyledi.

Önde gelen ikinci yöntem olarak ‘Plateletten zengin fibrin’ (PZF)den bahseden Doç. Dr. Dereci, plastik veya titanyum tüpler içine alınan kanın santrifüj edilmesi ile sinüs tabanı yükseltme işleminde başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirtti.

Yönlendirilmiş kemik rejenarasyonu yöntemi ile kemik oluşumunun sağlandığından bahseden Doç. Dr. Dereci,  “Bu işlem sonunda iyi bir hasta bakımı çok güzel sonuçlar elde edilmekte, normal yollar ile dental implant yapılamayan çenelerde dental implant yerleştirilmesi mümkün olabilmektedir” diye konuştu.

Bir diğer yöntem olan otojen kemik blok tekniği ile blok kemik aktarımı gerçekleştirdiklerini belirten Doç. Dr. Dereci, “Blok kemik greftleri ağız içinde alt çene arka bölgeden ve çene ucundan, ağız dışında ise kalça kemiğinden ve kafatasından alınabilmektedir. Bu bölgelerden alınan kemikler uygun koşullarda hazırlanan alıcı sahaya çeşitli vida ve plaklar ile sabitlenip dikey veya yatay kemik rekonstrüksiyonunu sağlamaktadır. Blok otojen kemik transferi 6 mm’nin üzerinde dikey ve yatay kemik yüksekliğine ihtiyaç duyulduğu zaman yapılmaktadır” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberci26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

cici bici