featured

ESKİŞEHİR AFET RİSK AZALTMA PLANI TANITILDI

service

Eskişehir’deki afet risklerini tanımlamaya ve riskleri azaltmaya yönelik hedef, strateji ve eylemleri belirleyen Eskişehir İl Afet Risk Azaltma Planı tanıtım toplantısı Vali Erol Ayyıldız’ın katılımlarıyla yapıldı.

Düzenlenen toplantıya Vali Erol Ayyıldız’ın beraberinde, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Vali Yardımcısı İsmail Soykan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Av. Ayşe Ünlüce, İl AFAD Müdürü Recep Bayar, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, kamu kurum müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

Yöneticiler olarak yönetim şeklimizi, acil koduyla her çeşit duruma karşı hazır olabilecek ve her riski en aza indirecek bir yönetim şekli olarak benimsemek mecburiyetinde olduklarını belirten Vali Ayyıldız toplantının açılışında yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi;

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” biçiminde miras kalan yönetim anlayışımıza sadık bir çizgide devletin yaşamasını insana bağlayan, insan merkezli bir yönetimi esas alan Türkiye Cumhuriyeti devletimiz; “Afet ve Acil Durum Risk Azaltma, müdahale ve İyileştirme” konusunda da yasal düzenlemeler ve kurumsal yapılanmalarla dinamik, sistemli ve planlı hareket etmektedir.

Bir afet ülkesi olan Türkiye; “dayanıklı” toplum ve “güvenli” şehirler oluşturmada kamu, özel kurum ve kuruluşları ile tüm riskleri göz önüne alan ARGE çalışmalarıyla desteklemede ve sürdürmede öncülük yapmaktadır. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini esas alarak tüm paydaşlarımızla iş birliği ve koordinasyon içinde tamamladığımız Eskişehir İl Afet Risk Azaltma Planı’nın (İRAP) hayata geçirilmesinde de aynı hassasiyetle çalışmalar sürdürülecektir. Afet türleri için risklerin belirlenmesi ve her çeşit tedbirin topyekûn bir biçimde alınarak bu risklerin önlenmesi ve azaltılması için neyin, ne zaman, kim tarafından, nasıl yapılacağının yer aldığı planda doğal, teknolojik ve insan kaynaklı afetlerle her çeşit acil durumda zarar azaltma, hazırlık, müdahale ve iyileştirme evrelerine yönelik “ayrıntılı afet ve acil durum yönetimi” hedeflenmektedir.

Miras aldığı medeniyetimiz ışığında tarihsel sorumluluğun bilinciyle bugün gerek büyük kalkınma hedefleri ile gerekse nüfuz ve itibarı ile Türkiye; ebediyete akan zaman içerisinde 2053 ve 2071 amaçlarına doğru lider bir duruş ve çok büyük bir özgüvenle ilerlemektedir. Bu bağlamda afet ve acil durum risk azaltma, müdahale ve iyileştirmeye yönelik çalışmalar kuşkusuz kalkınma amaçlarına ulaşılmasında hayati önem arz etmektedir. Nitekim 11.Kalkınma Planı’nda afet risk azaltma çalışmaları ifade edilmekte, afet yönetimi hedefleri arasında il seviyesinde afet risk azaltma planlarının hazırlanması yer almaktadır. Şunu da özellikle belirtmek isterim ki dünyada risk değerlendirme faaliyetleri gerek teknik destek yetersizliği gerekse veri azlığı gibi nedenlerden dolayı bir hayli kısıtlı sayıda gerçekleşirken AFAD; sahibi olduğu yer bilimsel ve afetsellik verileri olmak üzere afet türleri ile alakalı yapmış olduğu araştırmalar ve teknik personel kapasitesi ile çalışmalarına başarı ile devam etmektedir.

İl seviyesinde afet risk azaltma planı ve kurumlar arası iş birliği ile etkili bir afet yönetiminin gerçekleştirilmesi; hemde afet sonrası faaliyet ve kaynaklara duyulan ihtiyacın azalmasını sağlayacaktır. Böylelikle daha dirençli bir toplum ve daha güvenilir yerleşim alanları oluşturulacak, sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamış olacak, afetten kaynaklı kayıplar en aza indirilecektir.

İl Afet Risk Azaltma Planı’nın hazırlanmasında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’müz ilk sırada olmak üzere katkı sunan tüm kamu kurumlarına, yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarına, meslek odalarımıza, üniversitelerimize, OSB Bölge Müdürlüğü ve sanayi kuruluşlarımıza, paydaşlarımıza ve tüm emeği geçen herkese teşekkür ediyor; çalışmalarında başarılar diliyorum.”

İl Afet Risk Azaltma Planları (İRAP) ile risk odaklı afet yönetimi anlayışının illerdeki tüm paydaşlara yerleşmesini sağlayarak çok sektörlü bir yaklaşımla illeri etkileyebilecek muhtemel afet ve acil durum tehlikelerini tespit etmek ve önleyici tedbirleri alarak illerin kapasitesini artırıp afetlere dirençli hale getirilmesinin amaçlandığını dile getiren İl AFAD müdürü Bayar ise;

“İl Afet Risk Azaltma Planlarının hazırlanması ve uygulanması sürecinde geniş yelpazeye sahip paydaşlar bulunur. Bu paydaşlar; kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlardır. Çok paydaşlı bu süreç, birden fazla sektörün katılımı ile planların hazırlanmasında ve uygulanmasında iş birliği içinde bütüncül bir yaklaşım ortaya koymaktadır.” ifadelerini kullandı.

Son 2 senede ülkemizde ve dünyada gerçekleşen afet ve acil durum olayları, müdahale metotları ve yapılan yardımlar ile AFAD Başkanlığının vermiş olduğu eğitimlerin anlatılmış olduğu video gösterimi ve İRAP tanıtım video gösterimi ile devam etmekte olan toplantı, Planlama ve Zarar Azaltma Şube Müdürü Hakan Sarıbacak’ın İlimiz Afet Risk Azaltma Planı hakkında yapmış olduğu sunumun ardından sona erdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ESKİŞEHİR AFET RİSK AZALTMA PLANI TANITILDI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin