ATATÜRK’Ü ÖLÜMÜNÜN 83. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ !

featured
service

Eğitim Sen Şube Sekreteri Mahir Hamdi Sarı düzenlediği basın toplantısında “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yummasının üzerinden 83 yıl geçti.

Emperyalist savaşın ardından başlayan işgallere karşı Türkiye halklarının O’ nun önderliğinde başlattığı direniş yeni bir devletin doğuşu ile noktalanmıştır. Ardından başlayan kalkınma seferberliği Atatürk sayesinde modern bir devlet yaratmıştır.  Bilimi temel alan, kalkınmacı bu model kısa sürede toplumda da karşılık bulmuştur. Yapılan devrimler sayesinde yeni bir toplum inşa edilmiştir. Kurulan Yeni Türkiye aynı zamanda ezilen halklara da rehber olmuştur. Atatürk’ün en büyük eserine sahip çıkmakta yeni kuşaklara tarihsel bir görev olarak  yüklemiştir.

Atatürk’ün ölümünden bu yana dünyanın dört bir yanında yaşanan, başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere, milyonlarca insanın yaşam hakkını tehdit eden savaş, çatışma ve katliamlarda büyük acılar yaşanması, Atatürk’ün yıllar önce söylediği ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünün ne kadar doğru ve anlamlı olduğunu göstermektedir.

Ülkemizde özellikle 12 Eylül rejiminin yarattığı tören Atatürkçülüğü bir çok kesim tarafından gercek bilimsel olanmış gibi algılandı. Bugün adeta Yeni Ortaçağ düzenini andıran uygulamalar karşısında Eğitim Sen olarak bilimsel, demokratik ve laik toplum düzenini sonuna kadar savunmaya devam etmekteyiz.

İktidar eliyle eğitimde ve bilimde ırkçı-gerici politika ve uygulamaların arttırdığı, çocuk ve kadın haklarının yoğun saldırı altında olduğu, eğitim kurumları başta olmak üzere toplumsal yaşamın bütün alanlarında baskıcı ve otoriter uygulamaların hayata geçirildiği, insanlığa ve bilime düşmanlığın zirve yaptığı günümüz koşullarında, hayatı boyunca aydınlanmadan ve bilimden yana tutumuyla bilinen Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 83. yılında saygıyla anıyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberci26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

cici bici