featured

SENFONİ ORKESTRASINDAN LİRİK KONSER

service

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Sanat ve Kültür Sarayı’nda (Opera) lirik bir konser verdi. Konserin orkestra şefliğini Türkiye’nin en genç şeflerinden Deniz Oliveira Erdinç, solistliğini ise klarinet sanatçısı Orçun Civelek yaptı.

 

Müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Deniz Oliveira Erdinç, müziğe erken yaşta piyano, keman ve viyolonsel ile başladı. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde piyano bölümünü bitiren sanatçı, aralarında Gülsin Onay gibi ünlü isimlerin bulunduğu birçok sanatçı ile çalışma fırsatına sahip oldu. Rengim Gökmen ve Gürel Aykal gibi birçok usta isimle şeflik çalıştaylarına katılan sanatçı, orkestra şefliği alanında biri Ecole Normale de Musique de Paris olmak üzere iki yüksek lisans tamamladı. Cite Internationale des Arts’da “Artist-in-Residence” olarak yer aldı ve Cita Des Art Orkestrası’nın kurucusu oldu. Halen Ankara Devlet Opera Balesi’nde orkestra şefliği ve Notre Dame de Sion Özel Fransız Lisesi’nde koro şefliği görevlerine devam etmektedir.

1979 doğumlu klarinet sanatçısı Orçun Civelek Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında eğitimini tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Akademik Senfoni Orkestrası ve Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası’nda solo klarinetçi olarak görev aldı. 2017 yılında Andante Klasik Müzik Dergisi’nin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Üfleme Çalgılar Yorumcusu Ödülü’ne layık görüldü. Türkiye’deki birçok orkestra ile solist olarak konsere çıkan Civelek, halen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda klarinet grup şefidir.

Orkestra, konserin ilk yarısında Brezilyalı besteci Daniel Wolff’un Klarinet Konçertosu’nun Eskişehir prömiyerini, ikinci yarında ise  L.V. Beethoven’ın 6.senfonisini icra etti. Lirik bir havada geçen konser, dinleyicileri adeta büyüledi. Orkestra uzun süre alkışlandı ve konser bravo nidalarıyla son buldu.

Gelecek programda “Yılbaşı Özel Konseri” var. Dinleyicilerden gelen yoğun istek üzerine 29 ve 30 Aralık’ta iki konser olacak. Orkestra şefinin Bujor Hoinic, solistlerin ise soprano Ezgi Görkem Yıldırım, tenor Ayhan Uştuk olacağı konserde birbirinden güzel birçok arya, vals ve tango icra edilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SENFONİ ORKESTRASINDAN LİRİK KONSER

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin