featured

MESLEKİ EĞİTİMDE TÜRKİYE’NİN EN İYİ VE ÖRNEK OKULUNU YAPTIK

service

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Türkiye’de benzeri olmayan bir Meslek Lisesi yaptıklarını ifade ederek, “Mesleki eğitimde Türkiye’nin örnek gösterilen en iyi okulunu kurmayı kendimize hedef edindik ve bunu da başardığımıza inanıyorum” dedi.

Eskişehir sanayisinin nitelikli ve kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından 2019 yılında açılan ve bu yıl ana kampüs inşaatı tamamlanan Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi düzenlenen bir etkinlikle oda, sivil toplum kuruluşları başkan, temsilci ve yöneticilerine tanıtıldı. Tanıtım toplantısına Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, Başkan Vekili Metin Saraç, Yönetim Kurulu Üyeleri Yavuz Ayva, Hamza Tınas, Denetim Kurulu Üyeleri Hikmet Çetin, Samet Özkaya ve Bölge Müdürü Erhan Tatar, Okul Müdürü Rahmi Özyiğit, okul idarecileri, öğretmenler katıldı. Gerçekleştirilen toplantı öncesi katılımcılara Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesindeki atölyeler, sınıflar ve spor salonu gezdirilerek bilgiler verildi.

Eskişehir sanayinin yüz akı bir okul yaptık

Daha sonra katılımcılara konferans salonunda bir konuşma yapan Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, 2019 yılında kurdukları Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Eskişehir sanayisinin 25 yıllık hayalini de gerçekleştirdiklerini aktardı. Küpeli okulu kurmalarındaki amaçlarının Eskişehir sanayisinin katma değerli ürün yapısının geliştirmesine imkân sağlayacak nitelikli insan gücünü en iyi şekilde eğitip, iş hayatına hazırlamak olduğunu söyledi. “Okul OSB’mizin ve yönetimimizin liderliğinde sanayiden sağlanan maddi birikimlerle hayata geçirilmiştir” diyen Başkan Küpeli, “Bu güzide kuruma gerçekten çok büyük bir yatırım yapıldı Mesleki eğitimde Türkiye’nin örnek gösterilen en iyi okulunu kurmayı kendimize hedef edindik ve bunu da başardığımıza inanıyorum. Eskişehir sanayinin yüz akı bir okul yaptık ve ülkemizde de bir benzeri yok” diye konuştu.

Cumhuriyetimizin 100. yılında ilk mezunlarımızı vereceğiz

763 öğrencinin eğitim gördüğü okulun 5 bölümden oluştuğunu söyleyen Başkan Küpeli, “2019 yılında 100 öğrenciyle eğitim hayatına başlayan okulumuzda toplam öğrenci sayımız bu dönem 763 kişiye çıktı. Bu yıl ayrıca 2 ana bölümü daha açtık. Öğrencilerimiz 5 ana dal olan, metal teknolojisi, endüstriyel otomasyon teknolojileri, plastik teknolojisi, makine teknolojisi, elektrik ve elektronik teknolojileri alanlarında eğitim görmekteler. Birkaç yıl sonra okulumuzdaki öğrenci sayısı 1560 kişiye çıkacak. Okulumuzun ilk mezunlarını inşallah Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılı olan 2023 yılında vermeyi planlıyoruz. İlerleyen yıllarda her yıl ortalama 350-390 arasında iyi yetişmiş gencimizi Eskişehir sanayisine nitelikli iş gücü olarak kazandıracağız” şeklinde konuştu.

3 yıl içinde 236 sanayi tesisi üretime geçecek

Konuşmasında Eskişehir OSB’deki son duruma ilişkin bilgi paylaşan Başkan Küpeli, “Eskişehir OSB 31,1 milyon metrekarelik toplam alana sahip olup, bunun 20 milyon metrekarenin üzerinde bir alan yatırımcılara tahsis edilmiş durumdadır. Bölgemizde halen 802 sanayi tesisi bulunmaktadır. Bunlardan 566 tanesi fiilen üretimde, kalan 53 tanesi inşaat halinde, diğer 74 tanesi ise proje aşamasındadır. İlave olarak 109 tane yer ise 2. KOBİ-OSB tahsislerinden oluşmaktadır. 2-3 yıl içinde Eskişehir OSB’de üretime geçecek sanayi tesisi sayısı 236’dır. Mevcut OSB alanımız nerdeyse tamamen dolmuş durumdadır. Rezerv alanlarımızdan ilki olan 1. Gelişme Bölgesi ise yüzde 85 doluluk oranına ulaşmıştır. Devreye girecek yeni sanayi tesisleriyle şu anda 45 bin 200 kişi olan çalışan sayımızın, 2023 yılı sonunda 55 bin kişiye, 2030 yılında ise 75 bin kişiye ulaşacak” dedi.

Yatırımcılardan bölgemize yoğun bir talep var

Başkan Küpeli, Eskişehir OSB’ye yerel, ulusal ve uluslararası yatırımcılardan büyük bir talep olduğunu belirterek, yatırımlar noktasında şunları söyledi: “2021 yılının ilk 10 ayında ise 144 yatırımcıya 1 milyon 279 bin metrekare yer verdik. 2. KOBİ-OSB alanından ise bugüne kadar 109 yatırımcıya 436 bin metrekarelik yer tahsisi yaptık. Bu arasa tahsis rakamlarının son 15-16 yılın en yüksek rakamları olduğunu özellikle belirtmek isterim. Son 2 senedir rekorlar kırarak büyüyor ve gelişiyoruz. Bunun yanında önemli yabancı ve yerli yatırımcılarla halen görüşmelerimiz sürmekte olup, bunların da neticelenmesi durumunda, 2021 yılı bitiğinde toplam olarak 1,5 milyon metrekarelik bir alanın yatırımcılarımıza tahsis edilmiş olacaktır” dedi.

 

 

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MESLEKİ EĞİTİMDE TÜRKİYE’NİN EN İYİ VE ÖRNEK OKULUNU YAPTIK

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin