featured

ESKİŞEHİR’DE SU VE ULAŞIMA ZAM

service

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılı içerisindeki anormal artışlar yaşanan başta elektirik, doğalgaz ve akaryakıt olmak üzere tüm girdiler nedeniyle toplu taşımada sürdürülebilirliğin sağlanması ve alt yapı hizmetlerinin sorunsuz bir şekilde verilebilmesi için 2022 yılı itibariyle fiyat artışına gidileceğini açıkladı.

Belediyenin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada toplu taşıma ve sağlıklı su temini konusunda hizmetlerin sürdürülebilirliğini sağlamak için fiyat artışına gidildiği belirtildi. Açıklama şu şekilde: 2020 yılı Kasım ayında ulaşımda yapılan fiyat artışlarından sonra geçen sürede, özellikle içerisinde bulunduğumuz yıl içerisinde doğalgaz ve elektriğe gelen olağanüstü zamlar, akaryakıt fiyatlarındaki hızlı yükseliş, döviz artışına bağlı ham madde fiyatlarının artması ve artan personel maliyetleri ulaşım hizmetlerinin sürdürülebilirliğini sıkıntıya düşürmektedir.

Bunun yanı sıra 2019’un Aralık ayında şebeke suyundaki fiyat artışı sonrası da yukarıda belirttiğimiz tüm artışlara ilave olarak su üretimi ve işletmede kullanılan ham madde (alüminyum sülfat, demir klorür, katyonik polimer, aktif karbon vb.) fiyatları da anormal şekilde artış göstermiştir. Sizleri sağlıklı suyla buluşturabilmek için gerçekleştirdiğimiz çalışmalara ilave olarak kent merkezi ve diğer 12 ilçemizde gerçekleştirdiğimiz kanalizasyon ve yağmur suyu hizmetleri, atık su konusundaki çalışmalarımızın da sürdürülebilirliği düşünüldüğünde bu çalışmalarda da sıkıntılar yaşanmaktadır.

Bu konulara paralel olarak TÜİK’in fiyat endeksleri incelendiğinde 2021 Kasım ayı sonu itibari ile ÜFE 54.62, TÜFE ise 21.31 olarak gözükmektedir. Vatandaşlarımızın çarşıda, pazarda, markette hissettikleri oranlar ise bunların çok üstündedir. Ayrıca yine TÜİK’in bir önceki yılın aynı dönemine göre Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artışı oranı da %36,20 olarak belirlenmiş ve Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Tüm artışlar ve oranlar göz önünde bulundurulduğunda ulaşım ve alt yapı hizmetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak adına, geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımızı da zora sokmadan UKOME’de ve ESKİ Genel Kurulu’nda oy birliği ile alınan kararlar ile toplu taşımada ve şebeke suyu tarifelerinde 1 Ocak 2022 itibariyle artışa gidilecektir.

1 Ocak 2022 itibariyle tam kart tarifesinde %16,6, indirimli kart tarifesinde ise %11,1’lik bir artış yaşanacak olup Tam Eskart 3 liradan 3 lira 50 kuruşa, İndirimli Eskart ise 1 lira 80 kuruştan 2 liraya yükselecektir. Öğrencilerimizin toplu taşımada sıkıntı yaşamaması adına indirimli karta uygulanan fiyat artışı daha düşük tutulmuştur.

 Aynı tarih itibariyle şebeke suyuna da %20 oranında fiyat artışı yapılacak olup 4 lira 72 kuruş olan metreküp fiyatı 5 lira 67 kuruşa çıkacaktır. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da önerisiyle su tasarrufu ve şebeke suyu ile bağ, bahçe, tarla sulanmasının önüne geçebilmek amacıyla kırsal mahallelerde kademeli su tarifesine geçilecektir. Bu kapsamda 20 metreküpe kadar suyu 1 lira 42 kuruşa kullanacak vatandaşlarımız, 20 metreküpten sonra şehir merkezi tarifesinden ücretlendirilecektir” ifadelerine yer verildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ESKİŞEHİR’DE SU VE ULAŞIMA ZAM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin