ÇİFTÇİLERDEN AKARYAKIT ZAMMINA TEPKİ!

featured
service

Yılbaşından bu yana hemen hemen her gün artan akaryakıt fiyatlarına tepkiler sürüyor.

Tüm kesimleri etkileyen akaryakıt zamları çiftçileri de isyan ettirdi. Aylardan beri sessizliğini koruyan üreticiler aldıkları zam haberlerine tepki göstererek bu şartlarda üretim yapmanın imkanı kalmadığı yönünde dert yandılar.

Üyelerinden gelen tepkileri gündeme taşıyan Odunpazarı İlçe Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, “Mazotun litre fiyatı 30 lirayı geçti. Mazota yapılan zam üretimi artık bitirme noktasına getirdi” dedi.

Başkan Erdemli, “Tüm dünyada arttığı söylense de bizdeki artış alım gücünü tamamıyla bitirdi. 30 liralık mazotu traktörümüze, su motorumuza, biçerdöverin deposuna koyamıyoruz. Traktörün tarlada olması gerekirken evde park halinde. O bize bakıyor bizlerde traktöre” diye konuştu.

Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Mazot zammı ulaşımı etkiliyor, nakliyeyi arttırıyor dense de en çok üreticimizi mağdur etti. ürünün verimini azalttı, üretimi kıstı, ürettiğimiz ürünün fiyatını artırdı. Üretim için kullandığımız mazotu alamıyoruz. Normal bir traktör günlük 3 bin TL’lik mazot harcıyor. Hergün bu parayı bulup traktörün deposuna mazot koyamıyoruz. Traktörün bir aylık mazot masrafı 100 bin TL. Bizler her ay ürün hasat edemediğimiz için çaresiz kalıyor, tarlamızı sürüp ekemiyoruz.

En azından yetkililerden şu zor dönemde çiftçimizin üretimde kullandığı mazottan vergi alınmasın ÇKS’de ne kadar üretim yaptığı belli. 1 dekar tarımsal alan için 10 LT üzerinden vergisiz (ÖTV-KDV) mazot verilsin. Dönemin başbakanı “yarısı sizden, yarısı bizden” sözünün yerine getirilmesini bekliyoruz. Üretmekten değil, üretememekten korkuyoruz.”

 

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberci26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

cici bici