featured

GENÇLİK MERKEZLERİ 11 YAŞINDA!

service

Tepebaşı Belediyesi’nin gençlerin hizmetine sunduğu Gençlik Merkezleri, bu yıl 11’nci yaşını kutluyor. 11’inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan gençler, Gençlik Merkezlerinin kendileri için çok faydalı olduğunu söyledi.

Tepebaşı Belediyesi Gençlik Merkezleri 11. kuruluş yılını kutlarken, sağladığı olanaklar ile kentteki genç nüfusun vazgeçilmezi oldu.

Düzenlenen etkinlikler ile gençlerin verimli şekilde vakit geçirmesine destek olurken, eğitim çalışmaları ile de gelişimlerine destek veren Gençlik Merkezleri, üç noktada yer alıyor. Her yıl on binlerce genci ağırlayan 19 Mayıs, 29 Ekim ve 2 Eylül Gençlik Merkezleri, gençlerin kentteki en sevdiği mekanların başında geliyor.

Gençlik Merkezleri bu yıl 11’inci yaşını 19 Mayıs Gençlik Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle kutladı. Etkinlikte merkez yetkilileri, gönüllü eğitmenler ve gençler yer aldı.  Kutlama etkinliğine katılanlar İlyas Ünsal’ın seslendirdiği şarkılarla doyasıya eğlendi. Ayrıca merkezin girişine konulan Tepebaşı Genç Fikirler Panosu’na katılımcılar tarafından duygu ve düşüncelerini ifade eden stickerlar yapıştırıldı.

“Eskişehir’de bulunmaz bir nimet”

Gençlik Merkezleri hakkında konuşan Ali Düzyol, 6 yıldır gönüllü eğitmenlik yaptığını belirterek “Eskişehir’de bulunmaz bir nimet. Birçok ilde bu projeler örnek alınıp, diğer belediyelerin de uygulamaya çalıştığını görüyoruz. 11 yıldır ücretsiz bir şekilde bütün öğrencilerimizin gerek mesleki anlamda gerek sosyal anlamda kendilerini geliştirmelerine olanak sağlanıyor. Mesela yetiştirmiş olduğum öğrencilerden eğitmenlik yapıp meslek haline getirmiş arkadaşlarımız var. Bundan dolayı da gurur duyuyoruz. Tepebaşı Gençlik Merkezlerinin 11’inci yaşını kutluyoruz. 11’inci yaş günü kutlu olsun” dedi.

“Gençlik Merkezleriyle 11 yıl önce oğlumla beraber tanıştım”

Gönüllü Eğitmenlerden Nergis Tonguç, “Bu sene gönüllü eğitmen oldum ve gençlerle ilk deneyimim olacak. Bundan da büyük keyif alıyorum. Belediyenin bu gençlik merkezleriyle aslında ilk 11 sene önce oğlumla beraber tanışmış oldum. Daha nice yaşlara olsun isterim. Gençlere sadece eğitim ve mesleksel değil ücretsiz yemek de veriliyor. Desteklerinden dolayı da teşekkür ediyorum. Tepebaşı Belediyesi gençlik Merkezlerinin 11’inci yaşı kutlu olsun, daha nice yıllar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Takdire şayan bir katılım görüyoruz”

İki yıldır gönüllü eğitmenlik yapan Deniz Muharrem Apaydın, “Burada ben daha önce eğitim almıştım. Bundan dolayı çok memnun kaldım ve AFAD Başkanlığından sertifikamı aldıktan sonra burada gençlere eğitmenlik yapıyorum. Burada 2 yıldır eğitmenlik yapıyorum ve gençlerimiz tarafından takdire şayan bir katılım görüyoruz. Gençlere ücretsiz hizmet vermesi, kapılarını sürekli açık tutması, gençlere hitap eden kursları olması gençlerimizi motive ediyor. Daha nice yıllar diliyorum. Gençlik Merkezlerinin 11’inci yaşı kutlu olsun” diye konuştu.

“Üniversite şehrine yakışır bir hareket”

Psikoloji Danışmanı Nisa Çakır, “Gönüllü eğitmenlikte ilk senem. Gönüllü olmak benim için çok önemliydi burada. Gençlere yardımcı olmak çok mutluluk verici. Üniversite şehrine yakışır bir hareket. Gençler sadece kendi ilgi alanlarına göre yönlendiriliyor ve bu alanda kendilerini ücretsiz bir şekilde geliştirebiliyorlar. O nedenle çok faydalı görüyorum. Nice yıllar diliyorum. Gençlik Merkezlerinin 11’inci yaşı kutlu olsun” dedi.

“Biz öğrenciler bu merkezlerden çok faydalanıyoruz”

Anadolu Üniversitesi öğrencisi İrem Çömlekçi, “Gençlik Merkezleri yaratıcı fikirlerin oluştuğu ve çok yararlı bir yer. Ücretsiz olarak bu kadar eğitim almak bizim için çok faydalı ve biz öğrenciler bu merkezden çok fazla yararlanıyoruz. Bizi gerçekten çok mutlu ediyor. Çok güzel bir merkez ve çok güzel bir düşünce tebrik ederim. Gençlik merkezlerinin 11’inci yaşı kutlu olsun” diye konuştu.

“Tepebaşı Gençlik Merkezleri ile aile oldum”

Defne Turan, “Gençlere ücretsiz bir şekilde eğitim verdiği için çok mutluyum. Kendimi burada buldum. Dışarıda para verip alabileceğim eğitimden daha fazlasını alıyorum. Tepebaşı Gençlik Merkezleri ile aile oluyorum. Arkadaşlarım kardeşim, hocalarım anne babam gibi oluyorlar. Daha nice 100 yaşlara. Umarım daha çok gence ve çocuğa faydalı olur” ifadelerini kullandı.

“Kazandığımız deneyimler paha biçilemez”

Gençlik Merkezleriyle çocukluk yıllarında tanıştığını belirten İpek Eslemez ise, “Hem ücretiz hem de birçok seçeneğinin olması bir sürü avantaj sağlıyor gençlere. Özellikle çok fazla imkan sağlıyor. Kazandığımız deneyimler paha biçilemez. İyi ki böyle etkinlikler düzenleniyor” dedi.

Yılda 40 bin genç faydalanıyor

Faaliyete başladığı andan itibaren şehirdeki gençlere birçok olanak sağlayan Gençlik Merkezlerinden yılda 40 bin genç faydalanıyor.  Gençlik Merkezleri, her yıl bahar, yaz ve güz dönemlerinde 17-35 yaş arasındaki gençler için üç merkezde de eğitim programları hazırlıyor. Yabancı dil, kişisel gelişim, dans, spor gibi birçok alanda verilen eğitimlerin yüzde 90’ı gönüllü eğitmenler tarafından destekleniyor.

Gençlere birçok alanda destek oluyor

Gençlik Merkezlerinde gençlere verilen hizmetler şu şekilde: “Gençlere birçok alanda eğitimler veriliyor. Sabahları okula giderken sıcak çorba ikramı yapılıyor. Kış aylarında ‘Gel Beraber Olsun’ sloganıyla Ali Rıza Efendi Deneyimli Kafe’de ücretsiz akşam yemeği ikram ediliyor. Yine yaz aylarında çeşitli kurslar verilerek gelişimlerine katkı sağlanıyor. Belirli bir program dâhilinde gençler, Gençlik Merkezlerindeki çamaşır makinelerinden randevu alarak ücretsiz faydalanabiliyor. Psikolojik destek alabiliyor. Ders çalışmak için kütüphane ve çalışma salonlarından ücretsiz faydalanabiliyor. Gençler, internete ve bilgisayara ihtiyaç duyduklarında bilgisayar laboratuvarlarını kullanabiliyor. Gençlik merkezleri tarafından düzenlenen sosyal ve kültürel etkinliklere katılabiliyor. Avrupa Bilgi Ağı Eurodesk’in parçası olan gençlik merkezleri gençlere Avrupa fırsatları hakkında bilgi sağlıyor.”

Düzenlenen etkinlik ve faaliyetlerden haberdar olmak isteyen gençler, sosyal medya hesaplarından @esktgm kullanıcı adı ile Tepebaşı Belediyesi Gençlik Merkezleri’ni takip edebiliyor.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
GENÇLİK MERKEZLERİ 11 YAŞINDA!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin