İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD28,86
EURO31,55
GBP36,51
BIST7.938,04
GR. ALTIN1.891,09
featured

ESKİŞEHİR’DE SAFRAN YAYGINLAŞTIRMA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

service

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’nın  ”Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı” kapsamında desteklenen,  Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen, tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler tarafından öğrenilmesi,  uygulanması ve yaygınlaştırılmasının   sağlanması  amacıyla “Eskişehirli Hanımlar Safran Üretiyor” (Safran Yaygınlaştırma Projesi)  projesinin  bilgilendirme toplantısı konu uzmanlarının katılımı ile 24.05.2023 tarihinde Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kütahya Yolu Hizmet Binasında gerçekleştirildi.

Söz konusu bilgilendirme toplantısına Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Türk Kızılay Eskişehir İl Merkez Başkanı Egemen Temizsoy, Eskişehir İl  Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Murat Eren,  Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hasan Öz, proje sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Zuhal Akkaya, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde görevli konu uzmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa Çakmak, Ziraat Yüksek  Mühendisi  Nejla  Alıcı, Ziraat Yüksek Mühendisi Selim Taşgın, Eskişehir İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli teknik personel, Tarım Danışmanları ve üreticiler katılım sağladı.

İlgili toplantıda söz alan Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş: “Safran üreticisi çiftçiliğini ülkemizde herkes yapabiliyor, bir engel bir kısıt yok. Öncelikle isteğimiz şu, bizim köylerimiz de bu işi yapsın, para kazansın. Safran biraz zahmetli fakat karşılığında ciddi bir katma değeri var. Eğer safran yetiştirirseniz alıcısı hazır. Hazine arazisi kiralamak istediğiniz takdirde kira bedeli olarak bu arazinin emlak değerinin binde birini ödüyorsunuz. Kooperatifler aracılığıyla başvuru yapılırsa ihale yok.”dedi. Ardından söz alan Türk Kızılay Eskişehir İl Merkez Başkanı aynı zamanda girişimci Egemen Temizsoy 2015 yılında kuşkonmaz girişimiyle tarıma başladığını, tıbbi aromatik bitkiler içinde en uygunun safran olduğunu belirtti. Toplantı konu uzmanlarınca yapılan bilgilendirme sunumunun ardından karşılıklı görüş alışverişinde bulunduktan sonra sona erdi.

 

Eskişehir ilinde geniş ve verimli tarım arazilerde  bitkisel üretim yapıldığı gibi dar tarım alanlarında üretim yapan küçük aile işletmelerin sayıları oldukça fazladır. Ayrıca safran  küçük aile işletmeciliğine uygun, iş gücünü iyi değerlendiren, üreticisini yormayan, fakat yüksek gelir sağlayan, vazgeçilmeyecek bir bitkisi olması sebebiyle aile işletmelerimiz için işlemiş oldukları toprak özellikleri de göz önüne alındığında oldukça uygun bir bitkidir.  Safran her özelliğiyle tıbbi, aromatik ve baharat ifadesini en iyi yansıtan bir ürün konumundadır. Safran tıbbi olarak antioksidan özelliği, kanserle savaşması, bunun yanında özellikle de nörolojik gelişimin sağlanması, demans, hafıza kaybı gibi durumları engellemesi, enfeksiyonlarla mücadelede antibiyotik gibi, antiviral ajan gibi etki etmesi özelliğiyle tıbbi ama bunun yanında aromatik özelliğe de sahip olmakla birlikte dünyada da en çok revaçta olduğu özelliği renklendirici olmasıdır. Bu bitki, kendi ağırlığının yaklaşık 100 bin katı suyu boyayabilme özelliğine sahip olup oldukça narin ve toplanması zor bir bitkidir. Yaklaşık 80 bin çiçekten 500 gram safran elde ediliyor. Bu yüzden de piyasa değeri oldukça yüksek bir bitkidir. Dünyada çeşitli endüstri dallarında çok geniş kullanım alanı bulunması ekonomik değerinin çok yüksek olması ve dünyadaki talebin fazla oluşu sebebiyle en pahalı baharat durumunda bulunan safranın geçmişte olduğu gibi günümüzde de tarımı, hasat edilmesi, ve hasat sonrası işlemleri büyük önem kazanmaktadır. Ülkemizde safra üretimi uzun yıllara dayansa da günümüzde oldukça dar alanda üretimi yapılmaktadır.

Safrandan bir dekardan alınan verim yetiştirme şartlarına göre değişmekle birlikte dünya ortalaması olarak 0,5 kg/da’ dan daha azdır. 80-120 bin adet, bazı kaynaklara göre 170-220 bin adet safran çiçeğinden yaklaşık 1 kg kuru tepecik elde edilir. Bu da takriben 100 kg yaş çiçeğe tekabül eder. Bir işçi günde 2,5-3,5 kg yaş çiçek toplar ve bir işçi saatte 50-60 g tepeciği çiçekten ayırabilir. Tüm bunlar safranın niçin en pahalı baharat olduğunu açıklamak için yeterlidir. Dünya’daki safran dikim alanları toplam 100 bin hektarı geçmemektedir. Üretimi de 250-300 ton kadardır. Ülkemizdeki safran dikim alanı yaklaşık 100 da olup üretim ise toplam 60-70 kg’ı geçmemektedir. Uluslararası pazarda safranın kilosu 20 bin dolar civarındadır. Ülkemizde de bu fiyat oldukça yüksektir ve 2022 yılı itibari ile Orijinal Safranbolu Safran Baharatının fiyatı 100 bin TL seviyesindedir.​

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ESKİŞEHİR’DE SAFRAN YAYGINLAŞTIRMA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

cici bici