featured

ÇEVRİMİÇİ GÖZETİMLİ SINAVLAR ULUSLARARASI SEMİNERDE TARTIŞILDI

service

Avrupa Birliği Erasmus+ Programı kapsamında desteklenen ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğretim üyelerinin ortak olduğu “PROWIDE: Çevrimiçi Gözetimli Sınav Yöneticisi -Yükseköğretim Kurumlarında Dijital Dönüşümü Desteklemek için İleri Düzey Eğitim Programı” başlıklı proje kapsamında Anadolu Üniversitesinde gerçekleştirilen seminerde çevrimiçi eğitimin ve çevrimiçi eğitimde ölçme-değerlendirmenin geleceği tartışıldı. Hibrit bir yapıda çevrimiçi ve yüz yüze katılımcılarla gerçekleştirilen seminerde ulusal ve uluslararası 33 farklı kurumdan 75 katılımcı yer aldı.

Seminerde, çevrimiçi eğitimin ve bu eğitim türünde öğrenci performansı ile başarısının ölçme-değerlendirmesine yönelik eğilimler ve gelecek tahminleri tartışılarak, yükseköğretim kurumlarının artık bünyelerinde bir “Çevrimiçi Ölçme-Değerlendirme ve Gözetimli Sınav Uzmanı” istihdam etmeleri gerektiği üzerinde duruldu. Ayrıca, proje kapsamında geliştirilen, bu tür bir uzmanın sahip olması gereken yeterlikler, bu yeterlikleri kazandırmaya yönelik hazırlanan çevrimiçi eğitim ve bu eğitimin 4 farklı ülkede uygulanmasına yönelik elde edilen deneyimler de paylaşılarak katılımcıların görüş ve önerilerine sunuldu. Katılımcılar, yapılan sunumların ve sonrasındaki gerçekleşen tartışmaların, etkileşimlerin kalitesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

PROWIDE Projesi’nin kapanış toplantısı da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda proje süreçleri gözden geçirilerek projenin etkisinin artırılması ve sürdürülebilirliği hakkında stratejiler tartışıldı.

PROWIDE Projesi

PROWIDE Projesinin temel savı, yükseköğretim kurumlarında Çevrimiçi Ölçme-Değerlendirme ve Gözetimli Sınav Yöneticisi adlı yeni bir uzmanlık alanının olması gerektiğidir. Proje ortaklığı, koordinatör kurum olan Fachhochschule des Mittelstands (Almanya), Liepaja Üniversitesi (Letonya), Università Telematica Internazionale – UNINETTUNO (İtalya) ve Anadolu Üniversitesi olmak üzere dört yükseköğretim kurumundan ve yazılım alanında faaliyet gösteren Proctorio GmbH (Almanya) şirketinden oluşmaktadır. Projeyle ilgili ayrıntılı bilgilere https://www.proctoring-manager.eu/ adresinden ulaşılabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÇEVRİMİÇİ GÖZETİMLİ SINAVLAR ULUSLARARASI SEMİNERDE TARTIŞILDI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberim26 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin